Gáz van Romániában! Anyám kikészült
2021.10.06. 14:45
Szoktam olvasni különböző külföldről finanszírozott hazai sajtótermékekben – 444, Telex –, hogy Romániában milyen jó az élet, Magyarország csak mögöttük kullog, milyen remek hely már a keleti szomszédunk.
Persze felmerül a kérdés, hogy ha Románia tényleg ennyire jó hely, akkor miért nem költöznek ezek a remek újságírók mondjuk Piteștire vagy Szucsávára, de ebbe most ne menjünk bele.
Hogy mennyire jó az élet Romániában, az is mutatja, hogy
Az előző hónapban 600 lej volt a mutter gázszámlája, ami nagyjából 43 500 forint. Családi barátaink 1100 lejt fizettek, ami majdnem 80 ezer magyar forintra tehető.
Szeptemberről beszélünk, könyörgöm! Mi lesz, ha jön a mínusz tíz?
Romániában idén már volt egy 25 százalékos gázáremelés. A szakértők három okot szoktak emlegetni:
- a világpiaci árak emelkedése,
- az orosz importtól való függőség,
- az energiapiac liberalizálása.
Az egy dolog, hogy Románia komoly mértékű gáztartalékokkal rendelkezik – mondjuk azt sem képes kitermelni –, de a remek románok 2020-ban kitalálták, hogy
Ezzel az a probléma, hogy bécsi gáztőzsdén a Gazprom diktálja az árat, tehát a belföldi árak egy külső tényező függvényei. Románia 80 százalékban saját készleteiből fedezi a belső fogyasztást, de a kormánynak nemigen van módja rá, hogy adminisztratív eszközökkel szabályozza a gáz árát, mivel az EU kötelezettségszegési eljárást indíthatna, amennyiben sérülnének a szabadpiaci elvek.
És mit tesznek ilyen esetben a románok? Hát, amit szoktak:
A szolgáltatók pedig lehúznak mindenkit.
A Maszol.ro nevű erdélyi magyar hírportál egy olvasójuk példáján keresztül ismertette, hogy
K. A. augusztus 31-én kapott egy e-mailt a szolgáltatótól, amelyben arról értesítették, hogy október 1. és december 31. között 225 lej/MWh áron fogják neki számlázni a földgázt, ami áfával együtt 267,75 lejt jelent. K. A. egy ideig szóhoz sem jutott a döbbenettől, ugyanis mostanáig 35,05 lej/MWh áron vásárolta a gázt.
Eddig télen havi 700 lej körül volt a gázszámlám. Mit fogok csinálni most, hogy hétszeresére emelték az árat?”
– teszi fel a költői kérdést olvasójuk.
A vásárhelyi olvasó esetében a gáz ára megnégyszereződött, ami azt jelenti, hogy novembertől kezdődően a számlák értéke is négyszerese lesz a tavalyinak. A kedden megbukott román kormány azzal állt elő korábban, hogy a gázszámla 25 százalékát automatikusan a központi költségvetésből fedezik. Ennek ellenére ha a négyszeres értékű számla negyedét a kormány állja, akkor a fogyasztónak a tavalyi összeg háromszorosát kell majd kifizetnie.
Ha tehát az elmúlt télen havi 500 lejt fizetett, az előttünk álló fűtési szezonban 2 ezer lejes számlákat kap.
Jó az élet odaát, na!
Hétfőn sürgősségi rendeletet fogadott el a román kormány arról, hogy 5,2 millió háztartás a villanyszámlájának, 2,2 millió háztartás a gázszámlájának kifizetéséhez kapjon támogatást. A földgázfogyasztás kapcsán azok a háztartási fogyasztók részesülhetnek támogatásban, akiknek fogyasztása 2021. november 1. és 2022. március 31. között 80 köbméter és 1000 köbméter között lesz. A földgázszámlák kompenzálása elérheti, de nem haladhatja meg a 25 százalékot. A kompenzálás csak abban az esetben jár, ha a fogyasztó költsége nem megy a 125 lej/MWh referenciaár alá.
Egyébként a legnagyobb román szolgáltató, az E.ON is drágított.
Szeptember 23-án a Stiripesurse.ro összedobott egy remek cikket, amely a „Magyarország az ő Orbánjukkal mindent megtesz az állampolgáraiért: az uniós fővárosok közül Budapesten a legalacsonyabbak az energiaárak” címet kapta. (Az ő „Orbánjuk” arra utal, hogy Romániában is van egy Orban, Ludovic Orban házelnök, volt kormányfő – a szerk.)
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) augusztusi statisztikáira alapozva azt írták, hogy Budapesten a lakossági fogyasztóknak szánt villamos energia átlagára 10,63 euró (3780 forint) kilowattóránként. Ennél alacsonyabb árat csak a nem EU-tag Szerbia fővárosában, Belgrádban mértek, 8,11 eurót. Bukarestben ez az összeg lényegesen nagyobb volt, 17,47 euró (6213 forint). Összehasonlításképpen: Koppenhágában, Berlinben és Londonban 33,82 euró, 33,55 euró és 27,81 euró kilowattóránként a villamos energia ára, tehát ebben a három európai fővárosban fizetnek a helyiek legtöbbet.
Szintén augusztusban a lakossági gáz átlagára 2,87 euró (1020 forint) volt kilowattóránként Budapesten. A felmérésben szereplő fővárosok közül Budapesten volt a legalacsonyabb a gázár, ennél még Belgrádban is többet kellett fizetni, konkrétan: 3,26 eurót. Bukarestben a gáz ára akkor 3,85 euró (1370 forint) volt. A legdrágább pedig Stockholmban, Koppenhágában és Amszterdamban a gáz átlagára: 22,33 euró, 12,38 euró, illetve 10,99 euró kilowattóránként.
Az ábrákon jól látszik, hogy tényleg Bukarest és minden más európai főváros mögött kullogunk.
De jól van ez így.