Ez az elõnye, ha Putyin az apósod
2016.01.11. 22:18
Putyin kisebbik lánya jókora hozományt kapott. Megkésve és áttételesen persze, hiszen a fent említett 1,75 milliárd dollárt nem Jekatyerina Tyihonova, és még csak nem is férje, Kirill Samalov kapta. A pénz, ami amúgy is hitel, a Szibur nevű, petrolkémiai vállalat kapta, amelyben Putyin vejének is komoly tulajdonrésze van. A forrás az államtól, illetve az állami vagyonalaptól jön, hogy a Szibur a szibériai Tobolszkban új gyárat építhessen.
A nagyszabású stafírungot a Reuters szúrta ki; a piacinál mintegy 5 százalékkal alacsonyabb, mindössze 2 százalékos kamat-feltételre lettek figyelmesek, a vállalatok ugyanis ennél jóval drágábban, legjobb esetben is csak 7 százalékra tudnak forrást szerezni a piacon.
Azt a Sziburnál sem tagadják, hogy "kedvező feltételek" mellett jutottak hozzá a hitelhez, ám arról nem tudnak, hogy Samalov a részvényesük lenne, vagy ha mégis, hát arról aztán biztos nem hallottak, hogy Samalovot rokoni szálak fűznék Oroszország első emberéhez. Különben is, mondják, a hitelfelvétel előtt minden szükséges vizsgálaton átestek, és a törvényeknek megfelelően jártak el. Sima liba.
Az már csak hab a tortán, hogy a nemzeti vagyonkezelő tavaly év végéig nem is támogatta az olajipari beruházásokat; a 72 milliárd dolláros alapból út- és vasútépítéseket, illetve atomenergetikai fejlesztéseket finanszíroztak. Októberben azonban Dimitrij Medvegyev miniszterelnöki határozattal módosította az alapkezelő szabályzatát, kiegészítve azt egy olyan passzussal, amely lehetővé tette a Szibur támogatását is (a kormányfő érve szerint a beruházás 15 ezer új munkahelyet teremt majd).
A Szibur szibériai projektjét egyébként 9,5 milliárd dollárra tervezik, és a várakozások szerint a "legnagyobb modern petrolkémiai létesítmény lesz Oroszországban", ami a szibériai földgáz feldolgozásával jelentősen csökkentheti az oroszországi importkényszert. Az orosz állami forrás mellett a cég 3,3 milliárd dollár hitelt vett fel európai bankoktól.