A szakpolitika és a demagógia találkozása: gondolatok a felsőoktatási vitáról
2021.05.22. 17:30
A vita fő témái a diákváros és Fudan-egyetem, az egyetemek alapítványi finanszírozása voltak.
Nagyjából a beszélgetés első húsz percében kiderült, hogy FeGyőrnek viszonylag kevés ismerete van a felsőoktatásról vitapartneréhez képest.
A Momentum, a miniszterelnök jelöltje egyértelmű felkészületlensége és a szakértelem szemmel látható hiánya ellenére ezt is egy nyertes vitának könyvelte el.
Persze, a politika nem az a terület, ahol az ember elismer bármilyen vereséget nyíltan. De mégis hogyan lehet ilyenkor azt mondani, hogy ezt a vitát valójában a vesztese nyerte?
Hát így!
Ha utólag a vitát, mondjuk inkább szembesítésnek nevezzük akkor egycsapásra kihúzhatjuk magunkat abból a kínosan szorongató csapdából, hogy olyan kérdésekről kell beszélni és reális alternatívát mutatni, amiről igazából kevés fogalmunk van.
Emellett használjunk tartalmatlan hívószavakat, amik fenntarthatják a látszatát egy darabig annak, hogy értünk a témához.
Ezzel a két gyakorlattal utólag egy párhuzamos valóságot teremtve előadhatjuk a szembesítés narratíváját . Így a saját párhuzamos valóságunkra vevőknek ízlés szerint tálalhatjuk a végeredményt.
A következő választás kampánya egyértelműen elindult. Érdemes lesz figyelni, hogy az egész baloldali kommunikáció mennyiben épül hangzatos, de üres szavak puffogtatására és mennyire valódi szakpolitikai diskurzusra. Valószínűsíthető a FeGyörtől látott felkészületlenség alapján is, hogy az utóbbit mellőzni fogják.
Egyébként ha még nem nézted volna meg a vitát itt teheted meg. Megéri.