"A gender szak egy politikai eszköz a liberálisok kezében"
2018.08.15. 22:30
Egy rendeletmódosítás-tervezet alapján a jövőben valószínűleg nem indítják majd el a társadalmi nemek tanulmánya szakot, amelyet jelenleg az ELTE-n és a CEU-n oktatnak.
A műsorban a jobboldal képviselői egyértelműen lemosták a baloldalt. A szak létjogosultságát a baloldal megmondóemberei, Závecz Tibor közvélemény-kutató és Boros Tamás politológus azzal indokolta, hogy többnyire a nő és férfi közötti egyenlőségről szól a szak, és nem a nemi identitásokról vitáznak.
Gajdics Ottó, a Magyar Idők főszerkesztője erre reagálva kifejtette, hogy egy szak, ahol azt oktatják, hogy a biológiai nemek között különbségek vannak, amik konfliktusokat szülnek és ezekre másképp reagálnak a férfiak és nők, azt nem lehet tudománynak nevezni, hiszen ez eddig is köztudott volt. Hozzátette, hogy a társadalmi nemek tanulmányának ötlete Nyugatról szivárgott be. Megjegyezte, hogy mindenkinek szíve joga azt tanulni, amit akar, de ne várja el, hogy az állam ezt finanszírozza. Aki a gender szakra szeretne menni, finanszírozza maga, hiszen ebből a társadalomnak nincs haszna, az embereknek viszont joga van eldönteni, hogy az adójukból milyen tárgyakat tanítanak az egyetemen – jegyezte meg. Elmondta, hogy az olyan témák tanulmányozásához, mint például "a nők szülés után történő visszaintegrálása a társadalomban" nem kell külön szakot létrehozni, hiszen sok más tudományág lefedi a kérdéskört.
Hozzátette, az a probléma, hogy ha egy kisebbségben megfogalmazódik valami, akkor a liberálisok egyből elkezdenek alapjogokért kiáltani. Azaz most azt üvöltik, hogy gender szakon tanulni alapvető emberi jog és az állam kötelessége biztosítani annak a 10 embernek a lehetőséget.
G. Fodor Gábor, lapunk főszerkesztője erre reagálva elmondta, hogy jól látszik, a gender szak mögött nem állnak tömegek. Szerinte az egész szak a politikai szándék elleplezésére szolgál, egyfajta eszköz a liberálisok kezében a saját érdekeik alátámasztásában. Úgy látszik, a liberális érdekek kifejtése tudománynak nevezhető, de egyetemi keretek között a konzervatív nézetek kifejtéséből botrány lenne – mondta.
Egyébként az összes résztvevő egyetértett abban, hogy a szakon oktatott témákat más szakok keretein belül is meg lehet beszélni, ezért nincs szükség külön gender szakra. Amúgy is kevés rá a jelentkező és kevesen is oktatnak a szakon.