Vona megint hoppon maradt
2017.09.11. 13:28
Egyértelműen elutasítja az Európai Szakszervezeti Szövetség a Jobbik béruniós kezdeményezését, emellett a tagállami érdekképviseleteket tömörítő ernyőszervezet a párttól való teljes elhatárolódásra szólította fel tagjait – írja a Magyar Idők. A szövetség főtitkára a lap szerint nem is fogadta Vona Gábort, az identitásválságban szenvedő Jobbik elnökét.
A tagállami szakszervezeteket tömörítő Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) keményen bírálta a Jobbikot, valamint a párthoz köthető béruniós kezdeményezést is – tudta meg a Magyar Idők az ETUC tagjainak elküldött belső levelezéséből. A dokumentum szerint az európai szervezet arra szólítja fel tagjait, hogy határolódjanak el a béruniós kezdeményezéstől, mivel a Jobbikot szélsőjobboldali pártnak tekintik, egyéb megmozdulásaik pedig szöges ellentétben állnak a szakszervezeti mozgalom jellegével, céljaival.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a radikálisan jobboldali pártok Európa-szerte a szakszervezeti tagokat célozzák meg annak érdekében, hogy nézeteik közelebb kerüljenek a munkavállalókhoz, ezzel párhuzamosan elutasítanak minden olyan értéket, amelyet a szakszervezeti mozgalmak képviselnek. Az ETUC emellett arra szólította fel tagszervezeteit, hogy ne vegyenek részt a Jobbik béruniós rendezvényein, és teljes mértékben határolódjanak el a párttól.
A Jobbik béruniós kezdeményezéssel kapcsolatos múlt pénteki rendezvényére meghívta az Európai Szakszervezeti Szövetség tagjait is, a szervezet ugyanakkor világosan jelezte, a jövőben sem támogatja a tagokat, hogy a hasonló eseményeken részt vegyenek. Valószínűleg azért időzítette a Jobbik erre az időpontra kampányeseményét, mert Luca Visentini, az ETUC főtitkára Magyarországra látogatott. A Magyar Idők szerint főtitkár mindössze Gyöngyösi Mártont, a béruniós aláírásgyűjtés kezdeményezőjét, a párt országgyűlési képviselőjét fogadta, Vona Gábor pártelnökkel viszont nem kívánt találkozni. Sajtóinformációk szerint az egyeztetés nem hozott semmiféle eredményt a Jobbik számára.
Luca Visentini viszont tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel az európai szociális pillérről. Az ebben megfogalmazott elvek is elutasítják a béruniót, az iránymutatás arra szólít fel, hogy minden tagállam határozzon meg olyan minimálbért, amely garantálja a munkavállalók szociális szükségleteinek kielégítését.