Világsajtó: Orbán megerõsödött
2016.10.03. 19:28
Az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió internetes oldalán közzétett írása szerint az uniós menekültpolitikát elutasító szavazás megerősíti Orbán Viktor pozícióját, amely az egymást követő harmadik kormányának megalakulásához vezethet 2018-ban.
Még ha Brüsszelben "idegengyűlölő számkivetettként" tekinthetnek is Orbán Viktorra, a menedékkérők újraelosztását célzó kvótákról kiírt népszavazás eredménye megmutatta, hogy országa kiáll a magyar miniszterelnök mellett, ami sok uniós vezető esetében nem magától értetődő napjainkban — írta összeállításában a Politico brüsszeli hírportál, amely hozzáteszi: a népszavazás jól demonstrálta Orbán Viktor hazai támogatottságát, és ez tovább erősítheti befolyását az Európai Unióban.
Egy erős hazai bázis uniós szinten is nagyobb beleszólást biztosít Orbánnak - fogalmazott Mujtaba Rahman, az Eurasia Group nevű globális kockázatelemző csoport szakértője. Hozzátette, hogy a történtek valószínűleg bebetonozzák a Fidesz előnyét az ellenzékkel szemben.
Jelképes győzelemnek minősítette a kvótareferendumot a lengyel közszolgálati hírtelevízió hírfőszerkesztőségének vezetője. Az eredménynek gesztusértéke van, mely tiltakozást fejez ki "a Németország által folytatott teljesen abszurd migrációs politikával" szemben — értékelt Dawid Wildstein.
A WSieci című konzervatív hetilap szerkesztője, Aleksandra Rybinska az egyik vasárnap esti tévéműsorban úgy vélte: a szavazási hajlandóságot paradox módon a hatásos magyar határvédelmi politika csökkentette:
Magyarországon a bevándorlás témája már nem annyira forró, hiszen Orbán kerítést emelt, és nem engedi, hogy a migránsok behatoljanak Magyarországra"
— mondta, hozzátéve: nem is a részvételi arány volt a tét, a referendum az uniós bevándorlási politikát ellenző gesztusként volt fontos.
A(z érvényességi) küszöböt nem sikerült meghaladni, de a győzelem nyilvánvaló: mindössze néhány százalék hiányzott ahhoz, hogy érvényes legyen a népszavazás Magyarországon — írta hétfőn a Vesztyi.ru orosz közszolgálati hírportál. A kommentár szerint Orbán Viktor kormánya sikeresen kiállta a próbát, mert az uniós kvótára a választók több mint 90 százaléka mondott nemet.
Ily módon a magyarok teljes mértékben támogatják Orbán Viktort a migrációs politika kérdésében"
— írta Jelena Bityukova, aki szerint nem kizárt, hogy az eredményen felbátorodva Csehországban vagy Szlovákiában is hasonló népszavazást rendezzenek.
A napilap szerint elsöprő győzelmet arattak a magyar lakosok Brüsszel felett. Címlapján foglalkozik a konzervatív újság a magyar kvótanépszavazással és annak történelmi jellegű igen-nem arányával.
Hasábjaiban megemlíti, hogy a vasárnap megrendezett magyar kényszerbetelepítéssel kapcsolatos népszavazás kalapácsütés-szerű pofont mért a brüsszeli elitre. A lap szerint azzal, hogy a magyarok 92 százaléka egyöntetűen elutasította az uniós, Juncker által erőltetett migránskvótát, sokkal többről szól, mint pár felháborodott szavazóról.
A vasárnapi népszavazáson résztvevők döntő többsége visszautasította a brüsszeli migránskvóta tervezetét – írja a brit közszolgálati csatorna. Annak ellenére, hogy nem haladta meg az 50 százalékot a vasárnapi népszavazás részvételi aránya, a BBC brit közszolgálati csatorna szerint a magyarok elsöprő többsége visszautasította az EU-s kényszerbetelepítésről szóló tervezetet.
A hírcsatorna beszámolója szerint Magyarország az elmúlt másfél évben a migrációs válság középpontjába került, mivel hazánkon át vezetett az illegális bevándorlók útja Németország felé. Éppen ennek köszönhető, hogy még tavaly decemberben a magyar kormány még meg is támadta az Európai Bíróságon a migránskvóta kérdését.
Az egyesült államokbeli konzervatív újság szerint Orbán Viktor a tegnapi elsöprő "nemek" arányával hatalmas pofont mért az Európai Unióra. A lap megemlíti, hogy az elsöprő igen-nemek aránya felhatalmazást adhat a magyar kormányfőnek arra, hogy akár közjogi következmények által megakadályozza a brüsszeli kényszerbetelepítést.
Továbbá annak ellenére, hogy alacsonyabb lett a részvétel, mint arra a közhangulat számított volna, az eredmények mégis azt tükrözik, hogy a társadalom nagy többsége minden kétséget kizáróan egyetért Orbán Viktorral. A Breitbart továbbá kiemeli, hogy az elsöprő nemek győzelme tovább irritálhatja az olyan migránssimogató országokat, mint Németország és Franciaország, miközben a közép-európai országok – mint Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Ausztria is – következetesen kiállnak a magyar migránspolitika mellett.
Az összeállítás az MTI válogatása nyomán készült.