Változik az elavult gyülekezési törvény
2016.07.21. 09:58
Az igazságügyi miniszter szerint a társadalmi elvárásoknak megfelelő gyülekezési törvény fog születni a régi '89-es szabályozás helyett.
Az igazságügyi miniszter célként nevezte meg, hogy olyan gyülekezési jogszabály szülessen, amely a messzemenőkig megfelel mind a társadalom, mind a szakma elvárásainak.
Az Alkotmánybíróság július 12-ei döntésével mulasztásos alkotmánysértést állapított meg a gyülekezési joggal kapcsolatban, ami szakmai körökben komoly vihart váltott ki. A kormány üdvözölte, az ellenzéki politikai pártok és egyes civilszervezetek viszont rosszallásukat fejezték ki.
- mondta Trócsányi László.
A miniszter szerint a döntéssel egyetértők lehetőséget látnak abban, hogy egy korszerű gyülekezési törvény szülessen; az egyet nem értők pedig félelmüknek adnak hangot, hogy "csak rosszabb" megoldás születhet.
A gyülekezési kultúra változásával az elavult törvényt a jogalkalmazó próbálta kreatívan alkalmazni, emiatt megsokszorozódtak az egymásnak ellentmondó jogalkalmazói döntések.
Amíg 2010-ig alapvetően a gyülekezés gyakorlásával kapcsolatos, az ombudsman által is sokat bírált rendőrségi intézkedések álltak az érdeklődés homlokterében, addig mára az új, alapjogbarát tömegkezelési megoldásoknak köszönhetően a szabályozás hiányosságai kerültek előtérbe."
- fogalmazott Trócsányi László.
A miniszter szerint az Alkotmánybíróság határozata az alapvető jogok - különösen a magán- és családi élet, az otthon védelme és a gyülekezési jog - összeütközésének feloldására fókuszált. Kifejtette, hogy egyetért a testülettel abban, hogy a jogalkalmazó részére a jogalkotó köteles fogódzókat biztosítani, a kereteket meghatározni, ha elvárja tőle, hogy majd a gyakorlatban sikeresen rendezze a konfliktusos helyzeteket.
Arra is kitért, hogy ma a rendőrségnek, majd esetleg a bíróságnak a gyülekezési jog gyakorlásához fűződő esszenciális érdekből nagyon rövid határidőn belül kell döntenie.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a jogalkotó nem veheti el a jogalkalmazó, jelen esetben a rendőrség, bíróság kenyerét, nem mondhatja meg előre, hogyan döntsön, nem is ez a cél.
Abban azonban messzemenően segítséget kell nyújtania, hogy az alapjogi ütközésben megfelelő határozat születhessen, olyan támpontok megadásával, amelyek végül méltányos döntéshez és legfeljebb arányos jogkorlátozáshoz vezetnek."
- tette hozzá.
Trócsányi László kifejtette, hogy a gyülekezési jog megújítása rendkívüli körültekintést igényel, ezért minden rendelkezésre álló eszközt fel kell használni a lehető legjobb eredmény eléréséhez. Ehhez egyeztetésekre lesz szükség, ismerni kell a joggyakorlatot és a nemzetközi összehasonlító elemzéseket is.
(MTI)