Választások: finisébe ért az ajánlásgyûjtés
2018.03.04. 10:21
Hétfő délután 16 órakor kell leadniuk a jelölteknek az országgyűlési egyéni választókerületi bizottságoknál az összegyűjtött ajánlásokat tartalmazó íveket, és addig lehet bejelenteni az indulási szándékot is.
A határidőn túl beérkező ajánlásokat és jelentkezéseket a bizottságok már nem fogadhatják el. Az ajánlásokat a bizottságok mellett működő irodáknak ellenőrizniük kell.
A Nemzeti Választási Iroda internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu szerint vasárnap reggelig 1641 egyéni jelöltet jelentettek be a választási bizottságoknál, közülük 775-öt a bizottságok már nyilvántartásba vettek, 305 fő nyilvántartásba vételét pedig visszautasították.
Országszerte azonban sok olyan jelölt van, akinek még nem sikerült összegyűjtenie a szükséges 500 választói ajánlást, így várhatóan még az utolsó napon is sok helyen próbálkoznak majd aláírásgyűjtéssel.
A bejelentett nem válik azonnal jelöltté, hiszen az OEVB-knek legkésőbb a bejelentéstől számított negyedik napon kell dönteniük, és ha érkezik jogorvoslati kérelem a nyilvántartásba vétel ellen, elhúzódhat az eljárás.
Négy évvel ezelőtt a bejelentés előtti napon az NVI nyilvántartásában 1047 bejelentett jelölt szerepelt, akik közül 736-ot vettek nyilvántartásba.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a Fidesz-KDNP nyerte meg a jelöltállítási versenyt. A kormánypártok mind a 106 jelöltjét már február 27-én nyilvántartásba vették, míg az ellenzéki pártok többsége kínosan lassú ütemben haladt az aláírásgyűjtéssel.
A kiszivárgott stratégiájukból bizonyossá vált: az ellenzék terve, hogy minden egyes választókerületben, de minimum 66 egyéni körzetben egyetlen bevándorláspárti Soros-jelöltet állítsanak.
A legutolsó pillanatokban bejelentett visszaléptetésekkel ezeket a politikusokat próbálják majd mandátumhoz juttatni. A végső cél a kötelező betelepítési kvóta megszavazása még a nyáron, ehhez kell nekik a parlamenti többség.
Kitudódott a Soros-féle kvótapaktum
Míg a híreket az ellenzéki pártok közötti viták uralják, aközben titokban már megszületett a döntés a jelöltek névsoráról. A Soros-féle kvótapaktum célja nem más, mint hogy meglegyen a parlamenti többségük a kötelező betelepítési kvóta megszavazásához. Az Origo írása szerint már két hete megszületett az a megállapodás, melyet Soros-féle kvótapaktumként emlegetnek."