Újra lehet koronával fizetni Székelyföldön
2017.12.20. 22:38
Jövő február végén készülnek piacra dobni az első Kárpát-medencei regionális, blockchain alapú kriptovalutát, a koronát. A fejlesztést egy székelyföldi csapat hajtotta végre, és aligha függetleníthető Lénárd András nagyvállalkozó nevétől, miután az egyik kezdeti elfogadónak épp a Tiltott Csíki Sör ígérkezik.
A tervek szerint 2018. február 26-án Svájcban bocsátják ki az új kriptovaluta ICO-ját (Initial Coin Offering). A piaci bevezetéssel egy amerikai csapatot bíztak meg a fejlesztők. A valuta neve korona lesz, létrehozói pedig azt remélik, hogy Közép-Kelet-Európa vezető, a mindennapokban is rendszeresen használt digitális fizetőeszközévé növi ki magát.
A szakma a DigiCash nevű vállalkozást tekinti az „őselődnek”, a tranzakciók során már akkor kriptográfiát használó cég működése azonban hiába volt sikeres, az innováció túlságosan is megelőzte a korát, bukása így szinte törvényszerűnek tekinthető. A következő mérföldkőnek az online pénzátutalások lebonyolítását lehetővé tevő nemzetközi digitális rendszer, a PayPal elindítása számít.
Az első kriptovaluta tényleges kibocsátása a 2009-es globális pénzügyi válság kezdő időszakára datálódik, amikor egy Satoshi Nakamoto nevű ember vagy csoport – mindez máig tisztázatlan – megalkotta a bitcoint.
A percenként változó piacon 2017 végén több mint 2000 kriptovalutát tartottak nyilván. A kriptovaluták teljes tőkepiaci értéke 2017. december 18-án meghaladta a 600 milliárd dollárt, a lebonyolított napi mozgás pedig a 30 milliárd dollárt. A legkeresettebb kriptovaluta, a bitcoin árfolyama a hét elején 18900 dollár körül mozgott, ami 53 százalékos piaci részesedésnek felelt meg.
A Világgazdaság érdeklődésére Lénárd András megerősítette: előrehaladott tárgyalásokat folytat a kriptovaluta fejlesztőivel, hogy indulástól a Korona nevű kriptovalutával is fizethessenek, akik házhoz szállítással rendelnek Tiltott Csíki Sört.