Új fõvárosa lesz Egyiptomnak
2015.11.15. 14:00
Kairó egy 18 millió ember által lakott megapolisz és eléggé úgy tűnik, hogy a fékezhetetlen városi terjeszkedésnek a mostani Szíszí-rezsim sem tud gátat szabni. Megoldásként arról döntöttek, hogy inkább létrehoznak egy új fővárost a sivatagban, amely a mostani erőskezű vezetés méltó mementója lehet. Az persze a közel-keleti államok helyzetét nézve mindig kérdéses, hogy az ilyen nagy álmok meg is valósulnak-e, és ha igen, akkor milyen határidővel.
Az egyiptomi kormányzat márciusban döntött úgy, hogy lecseréli Kairót és helyette a fővárostól keletre a sivatagban hozzák létre Abdel Fattah el-Szíszí egyiptomi elnök új fellegvárát. A globális fővárost, ahogy erre az egyiptomi kormányzati emberek azóta egyre többször utalnak. Tavasszal az öbölállamok befektetői előtt is prezentálták terveiket a 700 négyzetkilométeres városról, amelynek
Szíszí aztán a napokban be is jelentette, az egyiptomi emberek álma lassan meg is valósulhat, januárban neki is látnak Egyiptom új fővárosának megépítéséhez.
A város az ország elitjének elképzelései szerint fog kinézni:
„kreatív és élhető város, ahol mindenki szabadon tud lélegezni, és amely a dicső egyiptomi múltra emlékeztethet majd mindenkit.”
Egyiptomban, ahol a lakosságszám a következő évtizedben várhatóan megduplázódik valóban óriási gondot jelent az emberek lehelyezése. Szíszíék álomvárosa azonban nem igazán hivatott ezt a problémát orvosolni, az eddigi tervek szerint az új fővárosban 5 millió emberrel számolnának és odakerülne az összes minisztérium és a diplomata negyed is, egyfajta adminisztratív fővárost létrehozva ezzel.
Az ország tervezőasztalon való újragondolása nem idegen az egyiptomi politikától és a szocialista városok révén akár még nekünk is ismerős lehet. Szíszí végül is egy régi hagyományt turbózott fel, az 1970-es években az autokrata egyiptomi kormányok szatellit városok sorát kezdték el felhúzni a sivatagban.
A kormányzat képviselői szerint az új Kairó „gazdasági reneszánszt” fog életre hívni, amelynek elődleges célja, hogy bevonzza a külföldi befektetőket az országba, amire a jelenleg pénzügyi válságban szenvedő észak-afrikai országnak valóban nagy szüksége is van. A nagyobb beruházások mind-mind a vagyonosabb rétegeket támogatják, a nagy építőipari vállalatok is szinte egytől egyig a katonai elithez tartoznak.
Az átlagember lakta régi Kairóban eközben azonban még mindig jelen van annak az arab tavasz által életre hívott ellenállásnak a szele, amely többek között az arab kisemberek nehéz körülményeit volt hivatott kikiáltani a világ elé.
(Spiegel, Al-Arabiyya)