Új dimenzióba lépnek a V4-ek és a közép-ázsiai országok közötti kapcsolatok
2018.02.27. 19:28
A visegrádi országok, valamint Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán külügyminisztereinek találkozóján tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter elmondta, hogy a két régió hasonló kihívásokkal néz szembe, elkötelezettek a vallási radikalizmus és a terrorizmus elleni küzdelemben, továbbá az illegális migráció visszaszorítását illetően is hasonló az álláspontjuk.
Az embercsempészet és a szervezett bűnözés elleni fellépésről is hasonlóan vélekednek"
– fogalmazott a külügyminiszter, majd kiemelte, hogy az együttműködés szempontjából fontos, hogy a közép-ázsiai országokban jelentős nyersanyagtartalékok vannak, és vízipari beruházások vonatkozásában is együtt dolgozhatnak.
A magyar diplomácia vezetője szerint a közép-ázsiai térség az európai energiaellátás diverzifikációja szempontjából kulcsfontosságú lehet a közeljövőben, emellett ezekben az országokban jelentős vízenergia-források vannak, de ezeknek csak kis részét hasznosítják.
Magyarországon, illetve Közép-Európában a vízipari technológiák gazdag tárháza áll rendelkezésre, így kölcsönösen előnyös vízipari beruházásokat hajthatnak végre a térségben közép-európai cégek"
– mondta Szijjártó Péter, majd kitért arra is, hogy első alkalommal rendeztek külügyminiszteri találkozót ilyen keretben, és az egyeztetést várhatóan újabb hasonló tanácskozás követi majd.
A találkozón a vendégük volt az EU különleges képviselője, aki a közép-ázsiai stratégia kidolgozásáért felelős, és ő arról tájékoztatott, hogy az unió most modernizálja a stratégiát"
– közölte.
Kairat Abdrakhmanov kazah külügyminiszter elmondta, hogy a V4 az egyik leginkább kulcsfontosságú és legígéretesebb partnere lehet a közép-ázsiai országoknak, amelyeknek nagyon hasznos, hogy tanulmányozhatják ezt a sikeres csoportosulást.
A politikus úgy fogalmazott, hogy a keddi találkozón a nyitottság, a közös megértés jegyében tárgyaltak. A V4 és Közép-Ázsia közötti együttműködési lehetőségek között említette egyebek mellett az energetikát, a vízgazdálkodást és az oktatást.
Kazahsztán jelentősen hozzájárul a békéhez, a stabilitáshoz, az együttműködéshez és a fenntartható fejlődéshez az eurázsiai térségben"
– mondta Abdrakhmanov.
Erlan Abdildajev kirgiz külügyminiszter a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a visegrádi és a közép-ázsiai államok közötti együttműködés új fejezete mindkét félnek előnyös, kedvező lehet.
Az elsődleges a gazdasági kooperáció, de nagy figyelmet szentelnek az oktatási együttműködésre is, ígéretet kaptak például arra, hogy bővítik a magyarországi tanulmányi ösztöndíjas helyek számát kirgiz diákoknak"
– közölte.