Erről beszélt Orbán Viktor Tusványoson
2019.07.27. 09:30
FONTOS:
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke évről évre a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor rendezvényén mondja el,
- mit gondol a világban zajló folyamatokról,
- merre van az előre a Kárpát-medencei magyarságnak,
- és hogy mit hoz a jövő Közép-Európának.
Ezek azok a politikai diskurzusok, ahol a kormányfő kötetlen formában meséli el,
- miért kell megőriznünk identitásunkat,
- miért kell összefognunk szomszédainkkal,
- miért kell megvívnunk a csatáinkat Brüsszellel.
A 888 élőben, a helyszínről közvetíti a kormányfő előadását. Tartsatok velünk! Kövessetek minket!
EZ TÖRTÉNIK:
11:52 – A kormányfő beszédéről hamarosan egy külön beszámolóval jelentkezünk!
11:11 – Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok!
Egyetlen kérdés maradt: álmodunk vagy ébren vagyunk? Lehetséges-e az, hogy egy tízmilliós ország kimásszon abból a slamasztikából, mint amiben 2010-ben volt, hogy megvédje a határait, hogy megvédje a keresztény kultúrát, hogy mindezt a teljes nemzetközi ellenszélben véghez vigye?
– tette fel a kérdést a miniszterelnök, majd azt mondta:
Nem álmodunk, ha bátrak vagyunk, s ha összetartunk! Most kell kiállnunk magunkért, a gondolatainkért! Erről fog szólni a következő 15 évünk! (...) Hajrá, Magyarország, hajrá magyarok!
11:08 – Milyen jövője lesz az illiberális demokráciának az Európai Unióban?
A miniszterelnök szerint az elmúlt években, az EP-választásokon a legnagyobb sikerek azokban az országokban történtek, melyekre leginkább lőttek. No, meg persze Közép-Európában.
11:05 – Miért gyűlölnek minket?
Orbán Viktor szerint egy új, emberi egyetemes modellre van szükség a liberálisok szerint, akik szerint csak így lehet átvezetni a világot egy posztnacionalista, posztkeresztény, hőn áhított világba.
De ez a program, mint ahogy az szokott lenni, kizárólagos. Egy kis makacsság sem engedhető meg
– tette hozzá, utalva arra, hogy a mainstream liberális gondolatvilágtól eltérő gondolatok fogalmazódnak meg.
11:02 – Ki az illiberális, kik az illiberálisok?
Orbán Viktor szerint az az illiberális, aki ma védi a határokat, támogatja a családokat, akiket
rendszeresen megidéznek Brüsszelben.
11:00 – Ilyenek az európai liberálisok
Ma az európai liberálisok mondják, azt gondolják, hogy van a kezükben egy tézismodell. Ez mondja meg, hogy mit és hogyan kell gondolnod, mi az, amit el kell fogadnod, el kell utasítanod. (...) Ez a liberális tézis fújja ma a passzátszelet ez európai politikában, és ennek lényege: minden emberi kapcsolatot és társadalmi viszonyt a lazán szerveződő üzleti kapcsolatok mintájára kell alakítani. Innen érthető meg, hogy a liberálisok miért támogatják a migrációt, és miért épp Soros György szervezi a migrációt
– közölte a miniszterelnök, majd nyomatékosította, hogy a liberalizmus mindentől meg akar szabadítani minket – határtól, nyelvtől, miegymástól.
A liberálisok szerint ekkor leszel szabad. De ennek megszületett az antitézise. Ezt nevezem illiberalizmusnak
– fogalmazott.
10:58 – Van egy elv, amely a nemzetek felett áll, és egyesíteni akarja a népeket
Az embert nem utáljuk, s nem gyűlöljük
– mondta a miniszterelnök, aki szerint ellenfeleink pont így járnak el. Úgy fogalmazott: „a keresztény szabadságért dolgozó politika arra törekszik, hogy megvédjen mindent, amit a liberálisok elhanyagolnak, elfelejtenek és megvetnek”.
Az előttünk álló 15 évet azzal fogjuk eltölteni, az lesz a nemzedéki küldetésünk, hogy szembeforduljunk a liberális korszellemmel, és a liberális internacionalizmussal. (...) A pálya ugyan feléjük lejt, de a mi oldalunkon van az, amit szépnek, szabadnak és igazságosnak lehet mondani, és keresztény szabadságként foglalhatunk össze
– jelentette ki a kormányfő.
10:55 – Ezért nem lehet liberális a kereszténydemokrácia
A kormányfő arról is beszélt, hogy miért nem lehet liberális a kereszténydemokrácia.
Ha a kettő együtt járna, akkor a kereszténydemokrácia elvesztené a keresztény jellegét
– közölte Orbán Viktor.
10:53 – Különbség a liberális demokrácia és az illiberális demokrácia között
A miniszterelnök szerint ha tetszik, az illiberális demokrácia történeti, nemzeti keretrendszer. A liberális demokrácia ezzel szemben az egyénekre koncentrál. A nemzeti demokrácia közösségekben gondolkodik.
A legkínosabb és legérzékenyebb kérdés: ez az illiberális szó. Hogy nem szabad kimondani az illiberális szót? Ennek az az oka, hogy a liberálisok kialakítottak egy olyan képet, egy keretrendszert, melyben összeolvasztották a liberális kifejezést a demokrácia fogalmával
– fogalmazott Orbán Viktor. Közölte: a liberális rendszerben egyének egymással versengő halmaza a társadalom, nincs nemzet, legfeljebb politikai nemzet. Ehhez képest az illiberális vagy nemzeti nézőpont szerint a nemzet történetileg és kulturálisan meghatározott közösség, amelynek tagjait védelmezni kell, fel kell készíteni a világban való közös helytállásra, és az az egyéni teljesítmény érdemel elsősorban elismerést, amely a közösség javát is szolgálja.
10:50 – Összeurópai válaszokkal nem lehet megoldani a magyar problémát
Orbán Viktor szerint 2010-ig kell visszamenni az időben, hogy megértsük, mi történik otthon. Meg kell nézni, milyen állapotban vette át az ország vezetését a második Fidesz-kormány.
Az első probléma a munkanélküliség volt. A második az államadósság, a harmadik pedig az, hogy az összeurópai válaszokkal nem lehet megoldani a magyar problémát. Demokrácia igen, liberalizmus nem
– mondta Orbán, aki szerint ez az elv, ami kiutat jelent egy nemzetnek.
10:47 – Az Európai Néppárt jövője és az illiberális demokrácia
A miniszterelnök azt mondta, várni kell, hogy az EPP eldöntse, milyen jövőt szán magának.
A liberális demokráciák lényege: liberális internacionalizmust kell kiépíteni a világban. Innen nézve, ami Magyarországon történik, valami más
– fogalmazott a miniszterelnök. Mint mondta: amikor 2010-ben arra kellett felelni, hogy a megörökölt problémák megoldása elképzelhető-e a liberális demokrácia keretein belül, azt válaszoltuk, hogy ezeken a kereteken belül nincs jó válasz, mást kell létrehozni. Újragondoltuk, új elvi alapokra helyeztük a közösség és az egyén egymáshoz való viszonyát.
10:45 – Ki kell javítani a hibákat
Orbán Viktor arról beszélt, hogy tagállami szinten van esély kijavítani a hibákat. Minden téren. Magyarország példája is mutatja, az akcióterveknek van értelme.
Lesznek csaták jogállamisági kérdésekben is
– mondta Orbán Viktor, aki szerint ezekhez jó idegek kellenek, meg az, hogy ne nevessük ki a partnereinket.
10:42 – Migránsok helyett európai családok!
Munkahelyek kellenek, adócsökkentések kellenek, megszorítások helyett pedig beruházások, (...) nincs szükség új szocializmusra. A migránsok helyett az európai családoknak kell adni a pénzt
– ismertette a miniszterelnök, aki szerint az jelenleg a kérdés, ki lehet-e javítani azokat a hibákat, amik bekövetkeztek az elmúlt évben Brüsszelben.
Erre azt mondta, hogy van erre esély minden téren, Magyarország példája is mutatja, az akcióterveknek van értelme
Lesznek csaták jogállamisági kérdésekben is
– mondta Orbán, majd úgy folytatta, hogy ezekhez jó idegek kellenek, meg az, hogy ne nevessük ki a partnereinket. Később úgy fogalmazott: ha jövő év tavaszán beigazolódik az európai gazdaság kilátásaira tett helyzetértékelésünk, 2020 tavaszán egy második gazdaságvédelmi akciótervre lesz szükség, ősszel pedig egy harmadikra is.
10:38 – Súlyos problémák történtek az EU-ban
A miniszterelnök elmondta, hogy az elmúlt öt évben súlyos problémák történtek az EU-ban. Az első a migráció, második a gazdaság területén történt.
A megoldás egyszerű: a Bizottságnak ki kell vonulnia a migráció kezeléséből (...), a belügyminisztereknek kell átadni a menedzselési jogokat
– fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint a gazdaság viszont nehezebb eset, de a lényeg, hogy versenyképes gazdasági modellt kell kiépíteni.
10:35 – Véget kell vetni a politikai aktivizmusnak!
Abba kell hagyni a politikai aktivizmust. Az szemben áll az EU alapokmányával, európai szellemiségével. Az a probléma, hogy a Bizottság politikai szereplő, politikai narratívát diktál, de ezt az Európai Tanácsnak, a tagállamoknak kéne meghozni
– mondta.
10:33 – Magyarország ma biztató pályán van, lendületes nemzetépítés zajlik
Ezt a biztató állapotot nem belülről, hanem külföldről próbálják támadni. Az első támadást Magyarország sikeresen elhárította. Soros György jelöltjeit mindenhol elgáncsoltuk, megakadályoztuk, hogy ideológiai gerillákat helyezzenek az EU-s intézmények élére
– fogalmazott a magyar miniszterelnök, aki szerint a java még hátra van, egészen pontosan ősszel.
10:32 – Mi a feladat az elkövetkezendő 15 évben?
Nem az időnek kell célt tulajdonítani, hanem az időben benne kell saját értelmet adni, a nemzedékünknek kell értelmet adni. Mi lehetőséget kaptunk, ezzel élni kell
– mondta a kormányfő, majd hozzátette, hogy csak olyan terhek vannak a vállunkon, amit elbírunk.
Az IMF hazament, Brüsszellel megvívtuk sikeresen a csatákat, mi következik ezután?
– tette fel a kérdést a kormányfő, majd úgy fogalmazott: ma a magyar nemzet birtokában van azoknak a politikai, gazdasági képességeknek, és hamarosan birtokában lesz azoknak a fizikai képességeknek, amelyekkel meg tudja magát védeni, és amelyek segítségével független tud maradni.
10:30 – Lenne-e erő újra, hogy végigvigyék a nemzeti rendszerváltást?
Erre Orbán Viktor azt mondta, hogy a harmincadik házassági évfordulójukon megkérdezte a feleségét, hogy megkérje-e ismét a kezét, ilyenkor ezt szokás, mire a felesége azt mondta: „Ne kockáztass!”.
10:25 – Le kellett dönteni a szocialista gazdasági rendszert, ez volt a liberális rendszerváltás!
Először ki kellett vívni a szabadságot. Erre ment rá a fiatalságunk. Le kellett dönteni a szocialista gazdasági rendszert, (...) ez volt a liberális rendszerváltás. Aztán pedig le kellett gyűrni a szocialista nagyurakat, utódcsoportokat. Ez történt 1998 és 2002 előtt. 2006 és 2010 között fel kellett készülni a nemzeti rendszerváltásra, majd ki kellett azt vívni, ebből lett 2010, és ezt az új rendszert kellett kiépíteni lépésről lépésre úgy, hogy a támogatottságunk ne lankadjon
– fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint úgy kellett építkezni, hogy közben folyamatosan harcolni kellett, hiszen a kiépült nemzeti rendszert nemzetközi szinten meg kellett védeni.
Nos, Zsolt, ez volt az elmúlt harminc évünk
– mondta Orbán Viktor.
10:20 –Visszaemlékezés
Az a jó, hogy ez a harminc év mögöttünk van, s nem előttünk
– mondta Orbán Viktor.
Azzal a kérdéssel folytatta a miniszterelnök, hogy mi is a rendszerváltás feladata, amire azt közölte, megtaláljuk, egy ezeréves nemzetközösség modern kori formáját? – ez volt a rendszerváltozás kérdése.
10:18 – Orbán Viktor miniszterelnök megkezdte beszédét a 30. Tusványoson
Megtiszteltetés volt, hogy itt lehettem a harmincadik tusványosi táborban
– kezdte beszédét a kormányfő, aki megköszönte Tőkés Lászlónak, hogy EP-képviselő lett és gratulált neki. Az EP-választás kapcsán Orbán Viktor megemlítette az RMDSZ sikerét is.
10:16 – Össze kell fogni!
Tőkés László úgy fogalmazott, meg kell változtatni az erdélyi magyar képviseletet, összefogásra van szükség. Elmondása szerint erre utal Tusványos szlogenje is: „Egy a tábor”.
2020-ban, a nemzeti összetartozás évében nem mehetünk egymásnak
– fogalmazott.
10:15 – Tőkés szerint a Fidesz politikáját, példáját kell követni
10:14 – Az RMDSZ visszatért a magyar útra
Tőkés beszédében többször megemlíti, hogy az RMDSZ visszatért a magyar útra. Mint mondta: így tudta elkerülni a legnagyobb erdélyi magyar párt, hogy elsüllyedjen a román elittel együtt.
A nemzeti érdek hatékony képviseletéhez kell visszatérni
– jelölte ki az utat Tőkés László.
10:10 – Tőkés László élesen bírálta a román vezetést
A temesvári fordulat nem hozta el az igazi rendszerváltozást Erdély számára
– fogalmazott, majd azzal folytatta, hogy az ateista, nacionalista, populista román vezetés folyamatosan provokálja a magyarokat. Tőkés szerint az erdélyi magyarság 30 évvel a diktatúra bukása után is ostrom alatt van.
A püspök felidézte, hogy hogyan esnek el a magyar bástyák, mint például a marosvásárhelyi orvosi egyetem ostroma, majd felidézte az idei, botrányos úzvölgyei eseményeket is.
Tőkés László szerint mai napig él a Ceausescu-örökség Romániában, ma is azokhoz az eszközökhöz nyúlnak a románok, mint a kommunista érában.
10:04 – Globális háttérhatalom van Brüsszel és az ENSZ mögött
Tőkés László a harmincadik Tusványoson elmondta, van egy globális háttérhatalom, mely ott áll Brüsszel és az ENSZ mögött, és amely bevándorlókkal árasztaná el a kontinensünket.
Hazánk, Közép-Európa és az USA azonban ellenáll ennek a nyomásnak
– fogalmazott.
09:55 – Tőkés László is köszöntette a résztvevőket
A püspök arról beszélt, hogyan is változott a román-magyar viszony az elmúlt hat évben. Felidézte mindazokat a pillanatokat, amikor a román állam túlkapásokba kezdett. Tőkés László elmondta, hogy Németh Zsolt és Orbán Viktor mindvégig kitartott Tusványos szellemisége mellett, amely megjeleníti a román-magyar, illetve a közép-európai összetartozást is.
Unió Európával, Unió Erdéllyel
– fogalmazott Tőkés, aki szerint ez is markáns része a nemzetpolitikának.
09:45 – Indulunk!
Németh Zsolt köszöntötte a résztvevőket: többek között Tőkés Lászlót, és Magyarország miniszterelnökét, Orbán Viktort.
09:40 – Kisebb csúszás várható
Biztató, hogy már láttuk mögöttünk elhaladni a miniszterelnöki konvojt. Kijelenthető, Tusványos megtelt!
09:30 – Hamarosan kezdődik Orbán Viktor beszéde!