Tûcsereprogramot akartok? Hõs utcát kaptok!
2017.09.30. 09:28
Augusztus óta ismét felkapott téma lett a magyar sajtóban a Kőbányán található Hős utca.
Nem véletlenül.
A hónap elején egy 25 éves nőre támadtak rá a semmiből az 1-es villamoson. A támadók a nőt pofon vágták, haját megtépkedték, az arcát pedig összekarmolták. Pár nappal később újabb atrocitás történt az 1-es villamoson, ekkor minden indok nélkül egy kutyát rugdostak le a gazdája mellől a járműről. Végül – ami végképp betett mindenkinek – a Hős utcától egy megállóra fekvő Stadionok metróállomásnál augusztus 20-án egy tragikus eset történt: az állomásnál egy rendőr egy földön fekvő emberre lett figyelmes, s bár értesítette a mentőket, azok nem tudták megmenteni a férfi életét.
Augusztus közepe óta a három érintett önkormányzat – Kőbánya, Zugló és Józsefváros – rendőrkapitánysága közös akciót hajt végre, melynek köszönhetően a rendőrség gyakorlatilag "megszállta" a Hős utcát, az onnan "könnyen megközelíthető" köztereket, parkokat, nagyobb csomópontokat pedig járőri felügyelettel próbálja megtisztítani.
Pár évvel ezelőtt azt hittük, hogy a Stadionok és vonzáskörzete nem egy rossz környék, hogy a kéregetőkön kívül nem botlunk rossz arcú emberekbe. Nem volt az embernek olyan érzése, mint amikor a Határ úti metrómegállónál és buszvégállomáson sétált, messze volt a Kőbánya-Kispestnél tapasztalható "hangulattól", és meg sem közelítette a békásmegyeri HÉV-megállónál tapasztalt atmoszférát. Az utóbbi 1-2 évben azonban a Stadionoknál és környékén sok mindent megváltozott, a helyzetet pedig egy új – minden bizonnyal a Hős utcából terjedő – pszichoaktív anyag (biofű valamilyen kotyvaléka) súlyosbította.
A helyzet főleg a hajnali/reggeli és az esti órákban volt a legdurvább a Stadionoknál, ilyenkor a drogosok ellepték a metrómegálló környékét, ott álltak be.
Persze a helyzet sokat javult – főként a rendőri jelenlét miatt –, de a Stadionoknál dolgozó árusok szerint ez nem lehet állandó megoldás.
Az egyik helyi árus, K. Gábor elmondta nekünk, hogy hónapok óta fennáll ez a tarthatatlan állapot a Stadionoknál. A boltosok a rendőrökkel közösen próbálják megtartani a rendet, mert a drogosok nemcsak zaklatják az utazókat, hanem lopnak is. K. Gábor azt is elmondta, hogy csak egy blokkot vettek el a pultjáról, amiben a férfi meg tudta tekerni a drogot.
A boltos mesélt nekünk a Stadionoknál történt tragikus halálesetről is. Mint mondta, volt egy hajléktalan a környéken, akit megpróbáltak istápolni, jó útra téríteni.
Jó gyerek volt, takarított, ruháztattuk, jó, alkoholt nem adtunk neki, mert próbáltuk leszoktatni róla"
– mondta a boltos, majd mint később megtudtuk tőle: állítólag ő volt az, akit a drogosok levittek az aluljáróba, a hajléktalan azonban onnan már nem jött vissza, mert a többiek "bedrogoztatták, amibe bele is halt".
A Stadionoknál mi is találtunk használt drogos tűket. De emellett feltűnően sok alufólia-darabot is találtunk, melyben a drogosok tárolják, illetve melegítik az anyagot.
A Stadionoktól villamossal egy megállóra, busszal két megállóra fekszik Kőbánya és a főváros egyik leghírhedtebb utcája, a Hős utca, ahol a korábbi áldatlan állapotokhoz képest is még jobban eldurvult a helyzet.
A Kőbányai Önkormányzat évek óta tehetetlen az utcában lévő két társasházzal, illetve annak "illegális" lakóival.
A környéken található rengeteg probléma (szemetelés, bűnözés, iskoláztatás hiánya) közül az egyik az, hogy 2010 előtt több lakást eladtak, a tulajdonosaik pedig azóta jelentős köztartozást halmoztak fel. Emiatt például gyakran lekapcsolják a villanyt a társasházban, aminek általában a rendesen fizető tulajdonos és önkormányzati bérlő issza meg a levét.
Egy másik gond a Hős utcával pedig az önkényes lakásfoglalók. Általában itt alakulnak ki a drogfészkek.
Bár a rendőrségi "blokád" miatt radikálisan csökkent a dílerek száma a Hős utcában, a helyiek arról panaszkodtak nekünk, hogy a rendőrök a razziák ideje alatt csak egy-két lakásba mennek be, pedig arra lenne szükség, hogy az összes lakást felkutassák a drogkereső kutyákkal.
A Hős utcai drogtanyával kapcsolatos hírekben kevés szó esett az egykori Józsefvárosi pályaudvar területén működő teherpályaudvar területéről. Pedig az elmúlt egy-két évben ide is beszivárogtak a drogosok – köszönhetően az elhagyott épületeknek (amiket csak egy őr véd), illetve annak, hogy a Hős utcától nagyon könnyen (37-es villamossal pár megálló) elérhető.
Az egykor vizsgálólaborként funkcionáló épületet mára teljesen kirabolták, alumíniumtetőjét leszedték, az ablakokat, ajtókat betörték – gyakorlatilag drogtanyává változott ez is.
Egy biztos, hogy nem a liberálisok által közkedvelt tűcsereprogram. Õk azt mondják: ezek a programok csökkentik a drogfogyasztást, segítik az egészséges környezet kialakulását.
A liberálisok érveit azonban – a józsefvárosi tűcsereprogram leállításakor indult hiszti ideje alatt – Ferencz Orsolya, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) vezetője már cáfolta. A PS-nek akkor ugyanis elmondta, hogy a tűcsereprogramok – beleértve a mobiltűcseréket is – a drogfogyasztást segítik. Sőt, gyakran előfordul az is, hogy az elhasznált tűket nem gyűjtik be – tehát nem egy használt tűért adnak tiszta fecskendőt, hanem csak úgy. Az sem igaz, hogy a tűcserék "segítik az egészséges környezet kialakulását".
Ahogy mi is tapasztaltuk, az elhagyott, használt tűk alapvető veszélyt jelentenek a lakosokra. Mert például az eldobott tűkkel könnyen találkozhatunk az utcán, a játszótereken.
De Ferencz Orsolya szakértő szerint a használt tűk miatt nő hepatitiszfertőzöttek száma (kezelésük hatalmas összegeket emészt fel), főleg az egyre terjedő dizájnerdrogok és az azt segítő tűcserék használata miatt.
A dizájnerdrogok használatával megnövekedett tűhasználat miatt viszont 10-15-ször nagyobb esélye van egy intravénás kábítószerfüggőnek az újrafertőződésre"
– fogalmazott Ferencz Orsolya.
Nagyon nehéz megoldást találni a drogproblémára, de a nyolcadik kerületben és a tizedik kerületben működik már egy modell (és egy központ), amely segíthet rendezni az áldatlan állapotokat.
A betegeket monitorozzák és a tűcserénél hatékonyabb rehabilitációs programokra küldik. Az Emberbarát Központban például sikeres stratégiával, sikeres mutatókkal, teljeskörűen rehabilitálják a drogfüggőket. Ebből a központból a korábban drogfüggő betegek szakmával a kezükben, a társadalomba teljes mértékig visszailleszthetően távoznak – szemben a tűcserepontokkal, ahol anonim módon, utókövetés nélkül osztogattak fecskendőket.