Trump vs. Republikánusok
2015.09.15. 17:54
Mire számíthatunk a második körben, és mik az első vita tanulságai?
A republikánus előválasztási kampány sokkal izgalmasabb mint a demokrata, és ez nem is meglepő olyan színes felhozatal mellett, amivel a konzervatívok rendelkeznek. Eddig a 27 százalékon álló Donald Trump viszi prímet, hiszen az előző vitán percenként képes volt hatást gyakorolni a közönség hangulatára. Volt olyan beszólása, amit kifütyültek, volt amit érzelmesen megtapsoltak, és volt amin nagyon jót nevettek.
Biztosak lehetünk benne, hogy a szerdai vitát is az ő karaktere fogja uralni. A kérdés az, hogy a többi jelölt hogyan próbálja majd ebben akadályozni.
Nincs olyan republikánus jelölt az előválasztás alatt, akinek eddig ne Trump lenne fő riválisa, hiszen az ingatlan mágnás már mindenkinek beszólt valahogy – többnyire elég durván. De vajon lesz olyan, aki fölé tud emelkedni? Vagy a sok lúd disznót győz majd? Valószínűleg azzal se lennének előrébb a jelöltek. Ha most mindenki rámegy Trump kijátszására, az megint rá irányítja a fő figyelmet.
Még ha meg is tudják fogni, és kicsit szét is tudják zúzni az imázsát, nem biztos, hogy lesz olyan, aki kiemelkedik a viharos republikánus mezőnyből.
Vajon Trump az előző vitához hasonlóan a mostanit is megpróbálja majd elvinni a show irányába? Vajon sikerül-e neki új, a tőle megszokott populista szövegpanelekkel előállnia? Meg tudja-e még lepni közönségét?
Egy biztos, unortodox magatartást, nagy beszólásokat, és durva személyeskedő konfrontációkat várhatunk majd tőle.
Egyedüli nőként a Hewlett Packard volt vezérigazgatója okozhat még meglepetést. Donald Trump egyik interjús beszólásában firtatta Fiorina kinézetét és személyiségét.
Ön szavazna erre az arcra?"
– kérdezte a Rolling Stone magazin újságírójától.
Fiorina másnap egyik kampányrendezvényén frappánsan szólt vissza Trump-nak:
Büszke vagyok minden egyes évre és minden egyes ráncra."
A volt idegsebész lehet most Trump legnagyobb kihívója Carson eddig egy nagyon hiteles és nyugodt imázst tudott kialakítani magáról. A vallásos amerikaiak egyenesen rajonghatnak Carsonért spirituális kinyilatkoztatásai miatt.
Ez Trumppal szemben azért lehet előny, mert az ingatlangururól nem igazán lehet tudni, melyik felekezethez tartozik, vagy egyáltalán vallásos e. A konzervatív republikánus oldalon a vallás nagyon sokat nyomhat a latban a szavazók szemében. A nyugodt és korrekt politikai magatartásnál azonban többre lesz szükséges, hogy megelőzze Trumpot. Ez nagy veszélyeket is rejthet magában, hiszen ahhoz, hogy a vitán felülkerekedjen Trumpon, le kéne mennie az ő szintjére, ezzel szembemenvén eddigi modoros politizálásával.
A fiatalabbik Bush-t ellenfelei – különösen Trump – folyamatosan azzal vádolják, hogy nem karizmatikus. Jeb Bush kampányában próbálta megfogni a "jószívű konzervatív srác" karakterét. Legutóbbi kampányvideójában összehasonlította magát Trumppal, az ingatlangurut a sötét oldalt követő politikusként, magát pedig a jó, tiszta úton haladó jelöltként pozicionálva.
Szerda este lehetősége nyílik megmutatni a karizmáját- Ám nehéz helyzetből indul, hiszen a Bush családnév elég visszásan cseng a közvéleményben; leginkább bátyja George W. Bush botrányos elnöksége miatt.
A wisconsini szenátor iowai előnyét is elvesztette Donald Trumppal szemben. A felmérések alapján támogatottsága 11 százalékról 2 százalékra esett. Pár napja egy interjúban azt nyilatkozta, hogy a mai vitában sokkal maradandóbbat fog alkotni, és agresszívan fog nekimenni ellenfeleinek. Megpróbálja visszaszerezni Iowa és Wisconsin támogatását Trumppal szemben.
Az amerikai külpolitika egyik fő témája már hónapok óta a beavatkozás kérdése. Egy részről Szíria és Irak kritikus helyzete, másrészt a szerepvállalás a migránsok befogadásában. Az amerikai közvélemény több mint 50 százaléka támogatná a szerepvállalást.
A republikánus szavazók 55 százaléka a befogadás ellen van. Míg a demokraták a befogadás és a beavatkozás módján vitáznak, addig a republikánusoknál a fő vitapont a szerepvállalás szükségessége és annak legitimálása. A téma újabb platformot nyithat Trump narratívájának, hiszen így továbbfűzheti kampányának egyik fő elemét, ami az illegális bevándorlás korlátozása köré fűződik.
A külpolitikai téma kihívást is jelenthet majd az olyan politikai újoncok számára, mint Carson, Fiorina vagy Trump. A belpolitikai kérdésekkel szemben a külpolitika mindig megosztóbb terület az USA-ban, így ebből a kérdésből egyikük sem csinálhat majd show-elemet.
A vitát a Ronald Reagan elnöki könyvtárban tartják majd, a CNN közvetítésében. Ebben az évben még három előválasztási vita várható: októberben, novemberben és decemberben. Mégis, aki a szerdai vitát nyeri, annak a elkövetkezendő három vitán már könnyű dolga lesz.
Ha Trump-ot holnap sem tudják megfogni, az azt jelenti, hogy nincs valódi kihívója a republikánus oldalon. Onnantól egyenes út vezet elnökjelöltségig. Ha Carson holnap sem tudja befogni, majdnem biztosak lehetünk abban, hogy Trump népszerűsége jövő hétre már 30 százalék fölé fog nőni.
(forrás: CNN.com)