Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Továbbra is hatalmas elõnnyel vezet a Fidesz

Kékes Viki

2017.03.20. 10:58

Stabil többsége lenne a kormánypártoknak a parlamentben, ha most lennének a választások.

Stabil többséget szerezne a Fidesz–KDNP az Országgyűlésben az Origo által készített mandátumbecslés alapján, amihez a februári közvélemény-kutatásokat használták fel. Ha az ellenzéki pártok külön indulnak, akkor a kormánypártoknak még a kétharmados többség megszerzésére is jó esélyük van.

A februári mérések átlagolt eredménye alapján a Fidesz–KDNP tábora jelenleg 29 százalékos a teljes felnőtt népesség körében, azaz körülbelül 2,5 milliós szimpatizánsa van a kormánypártoknak.

A listás eredményeket nézve sem kell szégyenkeznie a Fidesz–KDNP-nek: gyakorlatilag minden közvélemény-kutató 50 százalék körül mérte a kormánypártokat. Hasonló a helyzet a biztos pártválasztók körében: itt is 50 százalék körüli a Fidesz-KDNP támogatottsága, második helyen – jócskán lemaradva – a Jobbik áll 18 százalékkal.

Az MSZP a legvalószínűbb listás eredmények átlaga alapján csupán 2 százalékponttal van lemaradva a Jobbiktól, míg az egykori baloldali összefogás pártjai összesítve 7 százalékpontos előnyben vannak Vona Gábor pártjával szemben.

A Demokratikus Koalíció átlagosan 6 százalékos szavazótáborral rendelkezik, és mindegyik mérés alapján bejutna akár önállóan is az Országgyűlésbe, az LMP ugyanakkor a Nézőpont Intézet és a ZRI-Závecz mérései alapján nem érné el a bejutási küszöböt. Az Együtt, a Párbeszéd, a Liberálisok és a Kétfarkú Kutya Párt valamennyi kutatócég szerint parlamenten kívüli párt maradna.

A jelenlegi támogatottságuk alapján nem valószínű, hogy a kis baloldali pártok a 2018-as választásnak külön-külön futnának neki, bár az Együtt 2016 szeptemberében jelezte külön listaállítási szándékát, a Liberálisokat pedig Gyurcsány kitúrta a baloldali együttműködési tárgyalásokból. Egyelőre úgy tűnik, hogy az MSZP és a DK sem a megegyezésre hajt, a két párt vezetője inkább egymást oltogatja az utóbbi időben.

Az biztos, hogy főhet a fejük: a külön indulás szinte biztos politikai öngyilkosság lenne számukra, mivel a mostani népszerűségük alapján semmi esélyük sem lenne arra, hogy legalább egy választókerületet is megnyerjenek, vagy elérjék az ötszázalékos bejutási küszöböt.

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére