Totális identitásválságban van a Jobbik
2017.06.12. 14:58
Vona Gábor pártelnököt 97 százalékos szavazati aránnyal, 296 szavazattal, titkos voksoláson választották meg; összesen 306 leadott szavazat volt, ebből kettő érvénytelen. A számok alapján tehát Vona Gábor, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje pártján belül népszerűbb, mint valaha. Deák Dániel, a Nézőpont Intézet elemzője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában lerántotta a leplet a számok mögött rejlő tényekről.
"Az első és legfontosabb tény, hogy a kongresszuson összesen 388 küldöttnek kellett volna lennie, azonban csak 305-en vettek részt, és ennek a 305 embernek a 97 százaléka szavazott Vona Gáborra. Ha a tavalyi tisztújításra gondolunk, oda elmentek azok a tagok, akik idén nem voltak ott a kongresszuson, és nem szavaztak bizalmat Vona Gábornak. Tavaly tehát a küldöttek nagyjából negyede nem támogatta a Jobbik elnököt, tehát nagyon megtévesztő ez a 97 százalék” – részletezte Deák Dániel.
Habár folyamatosan a Jobbik néppártosodásáról lehet hallani, Deák Dániel szerint komoly ellentéteket lehet észrevenni jobbikos a szavak és a tettek között.
"A kongresszuson világossá vált, hogy a Jobbik megszűnt jobboldali pártnak lenni, ezt már deklaráltan vállalják. Azt mondják, hogy meg kell szüntetni a jobb-és baloldali megosztottságot, azonban a világon mindenhol vannak jobb-és baloldali pártok. Egy pártnak valahol el kell helyeznie magát. Ha valaki centrista, akkor vállalja fel, de Vona Gábor ezt nem teszi” – hangsúlyozta az elemző.
Ilyen a kétségbeesett politika. Vona igazából nem tudja, hogy mi a Jobbik, nem tudja hova helyezni magát, és azt sem tudja most már, hogy milyen politikát képviselne. Üres szavakat hallhatunk tőle, lemásolt kampányszlogeneket”
– mondta az elemző. Deák Dániel hozzátette, nagyon valószínű, hogy az identitásvesztés jobban el fog mélyülni, és a Jobbik végül teljesen elveszíti hitelességét.
Az elemző szerint az sem borítékolható, hogy a parlamenti választásokon a Jobbik szerzi meg a második helyet. “Most nagyon sok kis baloldali párt van, és ha ezek közül csak kettő lép koalícióra, akkor már nem lehet garantálni, hogy a Jobbiké lesz a második hely, hiszen az, hogy a párt azt hirdeti magáról, hogy ők az új kormányváltó erő, nem jelenti azt, hogy ez valóban így is van” – mondta a Nézőpont Intézet elemzője.
Aki hétről-hétre változtatja az álláspontját, nem tud komolyan fellépni és nem tud komoly alternatívát mutatni az embereknek."