Szijjártó: sorry, de a migráció egyáltalán nem egy jó dolog
2016.10.22. 14:34
A külgazdasági és külügyminiszter a migrációs válsággal kapcsolatban elmondta, hogy hazánk a kvóták helyett három összetartozó intézkedést javasolt: a határok szigorú ellenőrzését, a válságövezetekkel határos országok támogatását – "mert ebben van a mi felelősségünk(!) –, és a fejlesztési támogatások rendszerének átalakítását. A miniszter szerint az EU milliárdokat ad bizonyos országoknak, ám a migránsok elmenekülnek onnan – tehát kidobott pénz, de amúgy is: a legtöbb bevándorló nem háborús országokból érkezik!
Szijjártó kifejtette azt is, hogy a menekültek befogadása humanitárius és szolidáris okokból azért nem lehetséges, mert ha Európába jönnek, akkor "soha nem térnek vissza hazájukba", de ha otthonuk közelében lelnek menedéket, akkor a veszély elmúlásával visszatérnek.
A német lap rákérdezett arra, hogy vajon a migráció megoldja-e a munkaerő-piaci és demográfiai gondokat Európában? A miniszter erre azt válaszolta: "nem gondoljuk, hogy ezeket a problémákat megoldjuk nagyobb bevándorlással." Magyarország például az alacsony születési ráta problémáját egy jobb családpolitikával oldja meg. Másrészt a kontinens más országaiban hatalmas a munkanélküliség, így Szijjártó szerint ezzel kellene foglalkozni.
Amikor európai országok azt mondják, hogy a migráció jó dolog, mi azt mondjuk, hogy sorry, mi nem hiszünk ebben."
Természetesen szóba került az Oroszországhoz fűződő viszony is. Ezzel kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy Magyarországnak közép-európai országként nincs más választása, mint hogy "pragmatikus" hozzáállással igyekezzen "jól kijönni" Oroszországgal. Mint mondta, "sok szempontból függünk az oroszoktól", ezért "beszélnünk kell velük." Továbbá "a történelem megtanította nekünk, hogy az Európa nyugati és keleti része közötti konfliktusokat mindig az olyan közép-európai országok szenvedték meg különösen, mint Magyarország."
Szijjártó Péter az ukrán válság rendezésére tett német-francia erőfeszítésekről elmondta, hogy Magyarország "nagyon hálás", különösen Angela Merkel német kancellárnak. Magyarországot az Ukrajnában élő 150 ezer magyar révén közvetlenül érinti a konfliktus, ezért "százszázalékosan" támogatja a kancellárnak a minszki megállapodások teljes körű végrehajtására irányuló stratégiáját.