Szijjártó Péter hétfõn Moszkvába látogat
2017.01.22. 15:08
Oroszország és Magyarország vezetői kinyilvánították, hogy érdekeltek a politikai párbeszéd fejlesztésében, a kereskedelmi és gazdasági, beruházási és innovációs, valamint kulturális-humanitárius és tudományos technikai együttműködés kiterjesztésében — derül ki a külügyminisztérium állásfoglalásából.
Az orosz külügyi dokumentum szerint a kétoldalú kapcsolatok pozitív módon fejlődnek, és azok jellemzője a kölcsönös bizalom magas foka, stabilitás és a pragmatizmus.
Oroszország és Magyarország között jelenleg nincsenek komoly megoldatlan problémák"
– állt az állásfoglalásban, amely rámutatott, hogy folyamatos a kapcsolattartás a kormányzati szervek, a parlamentek és a régiók szintjén – írja az MTI.
Oroszország magyarországi kivitele 11,9 százalékkal, 1,9 milliárd dollárra, behozatala pedig 7,2 százalékkal, 1,2 milliárd dollárra esett vissza. A kétoldalú gazdasági együttműködési bizottság június 21-én és 22-én ülésezett Budapesten, a tárgyalások következő, 9. fordulóját idén Oroszországban rendezik meg.
Az dokumentum szerint a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok visszaesését kölcsönös magas technológiájú projektek révén lehet meghaladni. Ezek közül az állásfoglalás első helyen említette meg a paksi nukleáris erőműnek a Roszatom állami atomenergetikai konszern részvételével történő bővítését, rámutatva, hogy a hétfői találkozójukon a külügyminiszterek értékelni fogják a stratégiai projekt megvalósításának menetét.
Magyarország vezetése több alkalommal kifejezte érdekeltségét annak előmozdításában, figyelembe véve az atomenergetika nemzetgazdasági jelentőségét"
— hangsúlyozta a külügyminisztériumi állásfoglalás.
A dokumentum emlékeztetett rá, hogy a budapesti főpolgármesteri hivatal 2015-ben metrószerelvény-felújítási szerződést kötött a nemzetközi tendert megnyert Metrovagonmas Nyrt-vel. Ennek megvalósítása tavaly januárban kezdődött és júniusban megérkezett Magyarországra az első szerelvény.
Az orosz diplomáciai tárca megjegyezte, hogy Magyarországon Budapesten, Debrecenben, Pécsett és Szegeden nagy ruszisztikai központok működnek, míg Oroszországban a magyar nyelvet Szentpétervár, Hanti-Manszijszk, Joskar-Ola, Szaranszk, Izsevszk, Sziktivkár, Petrozavodszk és Jekatyerinburg egyetemein oktatják.
Az orosz külügyminisztériumi kommentár szerint a két ország megállapodott, hogy kormányközi bizottságot hoz létre a régióközi együttműködés elősegítésére, a testület alakuló ülése a közeljövőben várható.