Szijjártó: Magyarország a hetedik legnépszerûbb beruházási célpont a világon
2019.01.30. 14:13
Szijjártó Péter erről a német Diehl Aviation cég új mérnöki és szolgáltató központjának átadásán beszélt szerdán Debrecenben. Elmondta: a szolgáltató központ 2,76 milliárd forint értékű beruházását a magyar kormány 968 millió forint vissza nem térítendő támogatással segítette.
A beruházással 151 új munkahely jön létre Debrecenben, amiből 121 felsőfokú végzettséggel rendelkező, magasan képzett munkaerőnek biztosít elhelyezkedési lehetőséget.
A tárcavezető szerint a magyar gazdaság sikerrel vette az akadályokat, amelyek a dimenzióváltás érdekében rendszerint az ország előtt tornyosulnak: "Magyarország sikeresen átállt egy magasabb hozzáadott értéket képviselő, magasabb technológiai színvonalra alapuló gazdasági tevékenységre".
Ezt a sikert nem adták ingyen – tette hozzá a miniszter megemlítve, hogy ehhez Európa legalacsonyabb adóira volt szükség, és arra, hogy "megváltoztassuk beruházás-ösztönzési politikánkat, amelyik már nem a létrehozott munkahelyek számától, hanem a Magyarországra behozott (...) új technológiai színvonaltól teszi függővé a költségvetési támogatások mértékét".
Szijjártó Péter utalt rá, hogy
ami jelzi, hogy pozitív fogadtatásra találtak a kormány beruházástámogató intézkedései, s az új befektetők mellett a már Magyarországon lévő külföldi vállalkozások is növelik kapacitásaikat.
A külgazdasági miniszter örömmel nyugtázta, hogy az eddig csak gyártókapacitással rendelkező cégek egyre inkább szolgáltató, kutató-fejlesztő részlegüket is ide telepítik.
Ezek közé tartozik a német Diehl Aviation Hungary, amely évek óta sikeresen termel Nyírbátorban, ahol az Airbus repülőgép különböző típusaihoz gyártanak alkatrészeket, repülőnként 1,5 millió dollár értékben.
Szijjártó Péter köszönetet mondott a nyírbátori gyár dolgozóinak, szavai szerint az ő kiváló munkájuk is hozzájárult ahhoz, hogy Diehl Aviation Debrecenben mérnöki és szolgáltató központot hozott létre.
A külgazdasági és külügyminiszter ezúttal is az egész európai versenyképesség szempontjából meghatározónak nevezte a német és a magyar gazdaság, illetve a német és a kelet-közép-európai országok gazdaságának együttműködését. Megemlítette, hogy Németország és a V4-tagállamok – Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia – kereskedelmi forgalma 60 százalékkal nagyobb, mint a német-francia kereskedelmi forgalom.
Magyarországon hatezer német vállalkozás 300 ezer embernek ad munkát, és az itt lévő német cégek 84 százaléka jelezte, hogy újabb beruházását is Magyarországra hozná – erősítette meg Szijjártó Péter Debrecenben.