Szijjártó: Az unió előtt álló legfontosabb kihívások a migráció és a koronavírus
2020.03.23. 18:00
Az Európai Unió előtt álló két legfontosabb kihívás, a migráció és a koronavírus volt a mai megbeszélés témája – jelentette be sajtótájékoztatóján a külgazdasági és külügyminiszter. Úgy tűnik, mindkét jelenség még sokáig velünk lesz, ezért hosszú távú védekezésre kell felkészülnünk.
A migráció kapcsán az unió korábban egy újabb földközi-tengeri műveletet kívánt elindítani annak érdekében, hogy a Líbiával szemben meghozott fegyverembargót érvényesíteni tudja. A céllal egyetértésben Magyarország csak abban az esetben támogatja az intézkedést, ha az nem válik mentőműveletté, a funkciója nem alakul át a jövőben illegális migránsok Észak-Afrikából Európába történő utaztatására. Ennek megakadályozása érdekében az unió úgy döntött, hogy folyamatos felülvizsgálat alatt tartja a kérdést, 4 havonta újratárgyalják, nem alakult-e át a misszió az illegális bevándorlók szállításának eszközévé. Minden felülvizsgálat alkalmával az összes tagország egyöntetű beleegyezésére lesz szükség a folytatáshoz. Ha sajnálatos módon ez a misszió is a korábbiakhoz hasonló lesz, le fogják állítani – jegyezte meg Szijjártó Péter.
Ezután szót ejtett a görög-török határfolyamatok helyzetéről is. A külgazdasági és külügyminiszter kezdeményezte, hogy a görög határ folyamatos támadásaira való tekintettel sürgősen vizsgálják felül az unió Törökországgal kötött megállapodását és aktualizálják azt, vagy ha szükséges, kössék újra, hiszen mindnyájunk érdeke, hogy a törökök ne tartsák tovább nyitva a kapukat az unió irányába, mivel ez már nemcsak kulturális és biztonsági kérdés, hanem egészségügyi fenyegetést is jelent.
„Nincs kivétel, minden európai uniós tagország ugyanazokkal a kihívásokkal néz szembe” – jegyezte meg a miniszter a koronavírus kapcsán.
Legitimnek tartják azokat a határokon életbe léptetett személyi forgalmi korlátozásokat, amelyekről a tagországok nemzeti alapon döntöttek. Ezzel kapcsolatban Magyarország is hasonlóan járt el, de azt továbbra is fontosnak tartják, hogy a nemzetközi áruforgalom folyamatosságát fenntartsák, hiszen ez jelenti az ellátás biztonságát. Annak érdekében, hogy az áruforgalom folyamatos maradjon, a szomszédos országoknak közös erőfeszítéseket kell tenniük.
A külföldön rekedt állampolgárok hazahozatala kapcsán Szijjártó Péter elmondta, hogy eddig hiába számítottunk az unió koordinációjára, ezért ezután is inkább a nemzeti alapú megállapodásokat részesítik majd előnyben és kétoldalú megállapodásokat fognak kötni a magyar állampolgárok hazajutásának segítése érdekében. Előfordult az utóbbi időben, hogy mi hoztuk haza szomszédos országok állampolgárait és más uniós országok is segítettek már a magyarok hazajuttatásában, a következő hetekben számos hasonló akció lesz még. A helyzetet nagyban nehezíti, hogy sok távoli országban a repterekre történő eljutás is alapvető nehézségekbe ütközik, azonban a kéréseket segítő munkacsoport folyamatosan dolgozik.
Tegnap 17 óra óta 226 újabb magyar állampolgár tudta elhagyni azt az országot, ahol ott rekedt.
Végezetül a külföldi eszközbeszerzésekről esett szó. Jelenleg nagy mennyiségben a védekezéshez szükséges eszközöket keletről, alapvetően Kínából lehet beszerezni, így a következő hetekben, hónapokban további számos alkalommal több tonnányi eszköz (többek között maszk, védőruházat és lélegeztetőgép) fog keletről hazánkba érkezni, hiszen hosszú távú védekezésre kell berendezkednünk.