Százmillió áldozat, de sehol egy Nürnberg
2016.08.23. 13:28
Békés Márton hangsúlyozta, a kommunista rendszernek 90-100 millió áldozata volt a 20. században, és ma is van öt-hat olyan ország, ahol ilyen a társadalmi berendezkedés, például Észak-Korea.
A kutatási igazgató arról is beszélt, hogy továbbra is vannak tisztázatlan részei a 20. századi történelemnek. Ezek feltárásán folyamatosan dolgozik a Terror Háza Múzeum, amely 2004 óta sok felhívást tett közzé. Felkerestek már a vészkorszakban az üldözötteken segítő, valamint a Szovjetunióba hurcoltak rokoni körébe tartozó embereket is, míg jelenleg az 1956-os forradalom hőseivel készítenek interjúkat.
Emellett Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban megnyitotta a Gulág-emlékév keretében rendezett, Elhurcolva – távol a hazától – magyar katonák szovjet fogságban 1941-1955 című kiállítás megnyitóján kiemelte:
kötelességünk szembenézni a múlt gyötrelmes fejezetével, foglalkozni kell a szovjet fogságba esett magyar katonák sorsával."
A totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapján a kisebbik kormánypárt közleményében azt írta, hogy
emlékezni kell arra a sok millió emberre, akiket megölt egy-egy tébolyult ember vagy eszme eszement tombolása."
A KDNP fejet hajt az áldozatok családtagjai előtt is, akik megsínylették a kommunisták és a nácik terrorját. Nekik már nincs, aki visszaadhatná a félelemmel átitatott, ellopott éveket, az örökre eltűnt családtagokat, a megnyomorított életeket és az elvesztett szeretteiket.
A KDNP szerint azon kell fáradozni, hogy minden honfitársunk békében teljesíthesse ki önmagát, és a demokrácia adta lehetőségekkel élve, a többség akarata szerint határozhassa meg az ország sorsát, jövőjét.
(MTI)