Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Spöttle: kulcskérdés, hogy Afrikában tudjuk-e tartani az embereket

888.hu

2017.08.04. 14:28

A Szeged Ma interjút készített George Spöttle biztonságpolitikai szakértõvel, aki a lapnak kifejtette véleményét a közel-keleti rendezésrõl és a migrációs hullámról, Törökország szerepérõl a migráció kezelésében, illetve az afrikai kérdésrõl, amely meghatározhatja Európa jövõjét.

A szakember elmondta, hogy az Iszlám Állam uralmának bár látszólag vége, mégis a mai napig rendkívül veszélyes a szervezet, ugyanis még mindig sok emberük van, megfelelő logisztikával rendelkeznek, és elszórtan még vannak bázisaik Irakban és Szíriában.

Ennek ellenére jó úton halad a szervezet felszámolása, az oroszok lebombázták a készpénzraktáraikat, az olajszállítmányokat. A törökökre is akkora nyomást helyeztek, hogy a csempészett olajat már nem veszik át az Iszlám Államtól.

A fő probléma az, hogyha vesztenek is, rengeteg fanatikus életben marad, hazamegy, leborotválja a szakállát, és onnantól senki nem mondja meg, hogy ez egy terrorista. Az ilyen személyek egyenként is veszélyesek, mivel egy-egy merénylettel tömegeket képesek elpusztítani, így bázis és infrastruktúra nélkül is megmaradhat az ISIS szellemisége, és ezáltal gyakorlatilag maga a szervezet is.

A szakember szerint az ISIS veresége erősítheti a menekültáradatot. A volt tagok sem mernek Irakban vagy Szíriában maradni, így beállhatnak a migránsáradatba, és egyenesen Európa felé vehetik az irányt. Spöttle a szír béke zálogát Aszadban látja, és az amerikaiak is rájöttek, hogy az ellene szervezkedő csoportok támogatása nagy hiba volt. Ezek a szervezetek akár a terroristákkal is kollaboráltak Aszad megdöntése érdekében. A szakember szerint az USA belátta, hogy előbb vagy utóbb rendeződik a helyzet, és Aszad az egyetlen, aki fenntarthatja a békét, még akkor is, ha ez egy orosz győzelemmel lesz egyenértékű.

Megértették, hogy minél több pénzt pumpálnak a háborúba, annál tovább húzzák az emberek szenvedéseit"

– mondta az amerikai beavatkozásokkal kapcsolatban.

Spöttle szerint Asszad meg fogja hirdetni a nemzeti megbékélést és amnesztiát a harcoló csoportoknak, erre már tett is utalást, ez pedig a záloga lehet annak, hogy ne induljon egy újabb hatalmas migránshullám Európa felé. A kurd hadsereg is részt vett Szíria és Irak felszabadításában, de Spöttle szerint a környező országok ettől még nem fogják támogatni az önálló kurd állam létrejöttét.

Úgy vélem, hogy létjogosultságuk lenne, de nem fog megvalósulni az önálló kurd állam, habár Észak-Irak kvázi az övék, nagyon jó politikával, gazdasággal uralják. Azonban sem Törökország, sem Irán, sem más államok nem fognak belemenni abba, hogy területeket adjanak át, hogy megalakulhasson Kurdisztán"

– fogalmazott Spöttle, majd hozzátette, hogy nincs az az állam, amely lemondana erről a területről, hiszen komoly kőolaj- és földgázmezők találhatóak rajta.

A szakember az olaszországi migrációs útvonallal kapcsolatos kérdésekre válaszolva elmondta, hogy ha azt látják afrikaiak milliói, hogy a határok nyitottak, az komoly tömeget indíthat el Európa felé.

Érthető az afrikai emberek motivációja, hiszen itt sokkal magasabb életszínvonalon élhetnek, de mivel rengetegen vannak, Európa képtelen lesz kezelni a jövőben a helyzetet, ha több százmillióan indulnak útnak"

– fogalmazott.

Spöttle szerint azzal nem tudjuk őket Afrikában marasztalni, ha pénzt és élelmet küldünk. Évtizedek óta ezt tesszük, de az eredményt láthatjuk. A szakember szerint az ipart kell odavinni, és az ottani életszínvonalt növelni.

A gyárak felhúzása mellett az emberek betanítása is szükséges. Vágyálom, mert még Magyarországon se fizet annyit a Mercedes, mint Németországban, de olyan magas bért kell adni nekik, amelynek hatására nem indulnak el. Mindenki szereti a szülőföldjét, kötődik kultúrájához, nyelvéhez. Nem mindegy, hogy egy hónapban valaki 30, vagy 300 dollárt kereshet"

– mondta.

Spöttle elmondta még, hogy a nagyobb vásárlóerő egyben a helyi gazdaságot is fejlesztené, erre rátelepülne a kiskereskedelem és a szolgáltatások. Minderre jó példa Angola, ahol portugál cégek jó fizetésért alkalmaznak embereket, a térségben így az egyik legfejlettebb állammá váltak Dél-Afrika mögött.

A munka és az oktatás a kulcs mindenhez. Más megoldás nincs"

– zárta gondolatait.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére