Simicskó gatyába rázza a hadsereget 2026-ig
2016.10.27. 15:28
A kormány által elfogadott hosszú távú programban az áll, hogy 2016 és 2026 között évente, a GDP 0,1 százalékával növelné a honvédelemre elkölthető pénzeket. Ez a jelenlegi növekedést figyelembe véve évi 35-40 milliárd forint. A kormány tervei szerint így 2026-ra Magyarország elérné az évi 700-750 milliárd forintos költségvetési szintet, ami már megfelelne a NATO által elvárt 2 százalékos szintnek.
Jelentős módosításokat terveznek a Magyar Honvédség állományának létszámában. Jelenleg a hadsereg létszáma papíron 25 ezer fő, de ha levonjuk ebből a minisztériumi apparátust és a Honvédkórház személyzetét vagy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatot, akkor már csak 19 871 főből áll az állomány. A vezérkarban 6224 fő dolgozik, vagyis marad 13 647 ember. De akkor még mindig nem beszéltünk a műszaki és az adminisztratív állományban lévőkről, akiket ha levonunk a bő 13 ezer főből, akkor összesen 8-10 ezer hadra fogható katona maradt.
A Magyar Honvédség vezetői szerint így mintegy 5500 fő hiányzik a hivatalos állományból.
Ezt a hiányt a kormány egyrészt egy tartalékos rendszer bevezetésével pótolná (197 járásban állnának fel századok), másrészt bővítené a hivatásos katonák számát, így 20 ezer fővel megnőne a Magyar Honvédség mozgósítható állományának a száma. Harmadrészt a honvédelmi miniszter újraalakítaná a Magyar Honvédelmi Szövetséget (MHSZ), amely a katonasághoz köthető sportszövetség lenne, és ahol a technikai- és küzdősportok vagy a sportlövészet kerülhetne előtérbe. Mindemellett folytatódik a katonák béremelése is.
Megkezdődhet a Magyar Honvédség elöregedett gépállományának a cseréje, felújítása. Simicskó István szerint az egyik legfontosabb feladatok között a hadsereg légi szállítókapacításának javítása szerepel, azaz AN-26-osok szerepének átgondolása és a helikopter-képesség javítása. Utóbbi kapcsán már történtek előrelépések, hiszen 4 darab MI-8/17 típusú szállítóhelikoptert felújítanak. Igaz, a miniszter szerint ezek csak "minimális továbbélési" lehetőséget adnak a hadseregnek, így továbbra is napirenden van a harci helikopterek beszerzése.
Ami pedig a szárazföldet illeti, középtávon továbbra is felmerül nehéz eszközök, azaz harckocsik, páncélozott járművek beszerzése is.