Schengen az életünk része
2015.12.08. 17:40
A minap éppen Szlovákiából jöttem haza, a határhoz közeledve csak egy szolidan figyelő tábla jelezte, mindjárt otthon vagyok. Semmi gyomorgörcs, semmi keresgélés az útlevél után és semmi félelem, hogy na, most mibe fognak belekötni a határőrök. Így van ez már évek óta, nekünk a 90-es évek gyermekeinek nincs abban semmi különleges, hogy az országok közt szabadon járkálunk. De sokszor hallom mostanság édesapámtól, hogy bizony nem örülne, ha megszűnne a schengeni övezet. Õket és a kocsijukat ugyanis pakolták már szét az osztrák vámosok, nem egyszer.
A döntésnek nagyon komoly gazdasági következményei lennének. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint az egész Európai Uniónak, de főleg a közép-európai régiónak sok hátránya származhatna az egyezmény eltörléséből. Mint mondta ez a térség már megszokta, hogy szabadon mozoghat, emiatt káros hatása lenne a gazdasági szereplőkre és a magánszemélyekre is a határok visszaállítása.
Parragh László kiemelte az ingázókat, akik például Ausztriában dolgoznak, de Magyarországon laknak. Az ő életük teljesen felborulna.
De elég arra gondolni, hogy ma már gondolkodás nélkül ül az ember autóba és indul neki Európának egy személyigazolvánnyal a farzsebében.”
Új helyzetbe kerülne a határmenti bevásárlóturizmus is. Parragh szerint viszont nemcsak ez a kikapcsolódási forma esne vissza, hanem a nagybetűs turizmus is. Ugyanis, ha egy adott országba bonyolultabb eljutni, akkor nem biztos, hogy mindenki útra kel. Éppen emiatt a vendéglátóipar eddigi kiváló teljesítménye is megszűnhet.
Schengen eltörlése leginkább az olyan ágazatokat viselné meg, ahol nagy az export-import tartalom, mint például a fuvarozás. A határellenőrzés újbóli bevezetése nagyon lelassítaná a tagországok közti együttműködést. Ez a gazdasági lassulás pedig a GDP-t is negatívan befolyásolná.
Arról nem is beszélve, hogy komoly költségek jelentkeznének az államigazgatáson belül is, hiszen vissza kellene állítani a határőrséget, a határőrséggel együtt erősíteni a vámhatóságokat és újranyitni a határátkelőket.
Az MKIK elnöke reagált a kis-Schengen tervre is. A Benelux-államok, Németország, Franciaország, a skandináv államok és Spanyolország egymás között meghagyná az ellenőrzés nélküli átjárhatóság lehetőségét. Ez a megoldás természetesen hátrányosan érintené Magyarországot és a visegrádi országokat. Parragh szerint erre semmilyen indok nincs, hiszen ha valaki, mi betartottuk a szabályokat.
Ezért nem lenne korrekt dolog a többi nyugati ország politikai elitjétől, ha ezt a problémát úgy oldanák meg, hogy Magyarországot kizárják a schengeni zónából.”
Egy általunk megkeresett pénzügyi szakértő szerint a Schengeni egyezmény esetleges felbomlása nagyon rossz képet festene Európáról. Tóth Márk szerint a befektetőknek és a pénzpiac vezetőinek ez azt a rémképet vetíti előre, hogy a történtek után már bármikor széteshet az unió is.
Tehát a schengeni határok megszűnése potenciális előjele lehet az unió megszűnésének.”
A szakértő szerint két síkon kell megvizsgálni az eseményeket. Lenne egy elsődleges hatása, amely alapján lelassul a kereskedelmi forgalom, emiatt pánikhangulat alakulhat ki a tőzsdéken, amely kihathat az euró világgazdaságban betöltött szerepére és így természetesen a forintra is.
Jean-Claude Junkcer egyébként november végén azt vizionálta, ha összeomlik a schengeni rendszer, akkor bukhat az euró is.
Ugyanakkor Brüsszelben azt is beszélik, hogy Schengen megszüntetése nem oldana meg semmit, hiszen a migránsok a zöldhatáron át tudnak jutni, ugyanakkor az európai állampolgárok nagyon megszenvednék a határok visszaállítását.
A láthatóan nem túl okos tervet egyelőre az unió vezetése sem tudja, hogy kezelje.
Az egyeztetések csak folynak, megoldás azonban még látótávolságon belül sincs.