Magyarország részt vesz egy horvát iskola és egy templom felújításában
2021.01.13. 16:24
Az MTI-nek telefonon nyilatkozva kiemelte: az iskola, ahová körülbelül 450 gyerek jár, súlyosan megsérült a földrengésben. A zazinai templom pedig, amelynek felújításában részt vesz Magyarország, Szent Miklós és Szent Vid temploma.
Elmondta,
Egyrészt azért, mert ezek az emberek Horvátország legnehezebb sorsú, legszegényebb vidékén élnek, másrészt pedig azért, mert ragaszkodnak ahhoz a környezethez, ahol laknak, ahová a munkájuk köti őket – mondta.
Az államtitkár felajánlotta továbbá, hogy a földrengés sújtotta területről kétszáz horvátországi gyermek magyarországi nyaraltatását is biztosítják, amit az Országos Horvát Önkormányzattal közösen bonyolítanak le.
Itt, Közép-Európában a nemzetek igenis összetartoznak, és számíthatnak egymásra, pláne, ha valahol tragédia történik, akkor muszáj segítenünk, így horvát barátainknak is”
– hangsúlyozta.
A magyar kormány segítségén túl január 20-áig a Mol Nyrt. felajánlásában 56 lakó- és szaniterkonténer is érkezik Petrinjára, ezekkel azokon a családokon segítenek, akik a földrengésben elveszítették otthonaikat – magyarázta az államtitkár.
Kiemelte továbbá a magyarországi egyházak, illetve karitatív szervezetek és civilek felajánlásait, valamint a magyarországi horvátok országos önkormányzatának támogatását és gyűjtését.
Szép kezdeményezésnek nevezte a Magyarországon „idegenlégiósként” tartózkodó horvát élvonalbeli sportolók összefogását, akik besegítettek a gyűjtésbe.
Az államtitkárt Darinko Dumbovic, Petrinja polgármestere is fogadta, aki
Soltész Miklós szerint nagyon nagy a baj. Több mint 120 ezer ember életterét érintette a súlyos földrengés. Eddig 40 ezer épületről érkezett kárbejelentés, amelyek 20 százaléka életveszélyes – számolt be az államtitkár, aki Gordan Grlic Radman horvát külügyminiszterrel is találkozik Zágrábban.
December 28-án és 29-én két erősebb – 5,2-es, illetve 6,3-es – földrengés rázta meg Közép-Horvátországot. A Petrinja és Sziszek közelében történt földmozgásoknak hét halálos áldozata és 28 sérültje van, és folyamatosak az utórengések. A károk nagyságáról egyelőre csak becslések állnak rendelkezésre. A horvát kormány január 4-én katasztrófa sújtotta területté nyilvánította Sziszek-Monoszló megyét, valamint Zágráb és Károlyváros (Karlovac) megye egyes részeit.