Prõhle: az elvilágiasodás és a radikális iszlám jelenti a legnagyobb veszélyt a kereszténységre
2017.08.26. 18:58
A reformáció 500-ik évfordulóját ünnepelték a németországi Wittenbergben. Az alkalmat megragadva az Origo készített interjút Prőhle Gergellyel, az evangélikus egyház világi vezetőjével. Prőhle elmondta, hogy szerinte a kereszténységet két dolog veszélyezteti leginkább: az elvilágiasodás és a radikális iszlám.
Magyarországon az evangélikusság még a protestáns közösségen belül is kisebbségben van, mégis nagyon meghatározó, hiszen az elmúlt évszázadokban teológiailag és kultúrhistóriai szempontból is nagyon sokat tett az ország közügyeiért – mondta Prőhle Gergely. A vallási vezető szerint az 500. évforduló különleges alkalom és az, hogy a reformáció forrásánál ez a diaszpóra egyház megmutatja magát, egy rendkívül lényeges dolog.
Ráadásul idehoztuk Luther Márton végrendeletét, ami 1703 óta magyar tulajdonban van”
– tette hozzá.
Prőhle Gergely szerint a németek lenyűgözően készültek az évfordulóra, és hangsúlyozta, hogy nagyon fontos momentum, hogy mi is bemutathatjuk, hogyan zajlott le a reformáció Magyarországon. A vallási vezető elmondta, hogy nagyon pozitív fogadtatásban volt részünk, hiszen mi is méltóképpen felkészültünk az alkalomra. Elmondása szerint fontos, hogy az egyház mai tevékenységét is bemutassuk. Hangsúlyozta, hogy itthon 500 év alatt is meg tudott maradni az evangélikusság és, hogy a legjobb egyházi iskola jelenleg is a Deák Téri Evangélikus Gimnázium.
Ez a minőségre koncentráló protestáns teológiai hagyomány ma is él, és ez a németek számára is értékes tapasztalat"
– mondta.
Prőhle elmondta azt is, hogy a kereszténység nincs könnyű helyzetben napjainkban, az egyik főveszély az elvilágiasodás, míg a másik a szélsőséges iszlamizmus, ami azért szomorú, mert a legrégebbi keresztény közösségek a Közel-Keleten élnek. Szerinte ez világossá teszi, az egyházak közti összefogás fontosságát, ami nem egyenlő a teológiai különbségek elmosásával. Prőhle Gergely szerint nagyon fontos lenne, hogy a vegyes házasságokban is lehetséges legyen a felekezetek közötti különbségek feloldása az eucharisztiában (Jézusnak a kenyérről és borról az utolsó vacsorán mondott szavainak és ottani cselekedeteinek megismétlése liturgikus módon).
Ebben az ügyben a katolikus egyháznak kell majd lépnie
– szögezte le.
Prőhle szerint az is a lényege a mostani megemlékezésnek, hogy megmutassuk a világnak, hogy az önfelelősség kérdése az egyik legfontosabb üzenete a reformációnak. Ez pedig világnézeti különbségektől függetlenül mindenkire érvényes.