Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Petőfi, az anyanyelvi kultúra legerősebb márkája

888.hu

2021.06.01. 15:35

Kétszáz évvel ezelőtt született költőnk sorsa és életpályája magába sűríti mindazt, amit az anyanyelvi kultúra és a modern magyar nemzet megszületése jelent – mondta Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója.

 

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere bejelentette, hogy 2022–2023 között emlékév keretében emlékezhetünk meg Petőfi Sándorról és a magyar reformkor jelentős személyiségeiről. A Petőfi-bicentenárium időszaka alatt színes kulturális programkínálat és Kárpát-medence-szerte megújuló intézmények várják a látogatókat. A fejlesztéseket és a programokat kormányzati forrásból, valamint a Nemzeti Kulturális Alap pályázatainak segítségével finanszírozzák.

Kásler Miklós történelmi kitekintőjében kifejtette, hogy Petőfi, Széchenyi, Deák Ferenc és

a reformkor más nagy alakjai tették lehetővé, hogy a magyar emberek önállóan, békés eszközökkel, alkotmányos keretek között lépjenek a fejlődés útjára.

Ennek a kornak a felelevenítése és értelmezése szép és nemes feladat, amely közös történelmünk megélésére is lehetőséget teremt.

A sajtótájékoztatón Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója elmondta, Petőfi márkaarca az anyanyelvi kultúrának. Kétszáz évvel ezelőtt született költőnk sorsa és életpályája magába sűríti mindazt, amit az anyanyelvi kultúra és a modern magyar nemzet megszületése jelent. Ezért a Petőfi-bicentenárium a magyar anyanyelvi kultúráról fog szólni, és

a program időszaka alatt keresik azokat a válaszokat, amelyek további kétszáz évre biztosítják majd a magyar anyanyelvi kultúrát a Kárpát-medencében.

Demeter Szilárd a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnökét, Rideg Lászlót is köszöntötte. Ridegék térségi, nemzeti identitást erősítő programjuk keretében szintén emléket állítanak Petőfinek.

A Petőfi Irodalmi Múzeum a következő két és fél évben névadójának tiszteletére megújítja állandó Petőfi-kiállításait, átalakítja a PIM-nek otthont adó Károlyi-palota közönségforgalmi tereit. Terveik szerint összenyitják a Károlyi-palota udvarát a Károlyi-kerttel, Petőfi-buszt indítanak, amely vándorkiállításként járja majd be a Kárpát-medencét. Izgalmas múzeumpedagógiai és tudományos irodalmi muzeológiai programokat rendeznek a bicentenárium két éve során, szervezőként a Petőfi Irodalmi Múzeum szélesebb partneri kör bevonásával ismert nagy márkákkal közös projektekben is megidézi Petőfi és az anyanyelvi kultúra születésének korszakát.

Az irodalmi évforduló apropóján célként tűzték ki továbbá a főként a reformkorhoz köthető alkotók emlékházainak, emlékhelyeinek megújítását Kárpát-medence-szerte. A Magyar Géniusz Program segítségével szeretnék megmutatni, milyen értékeket őriznek a különböző közgyűjtemények a vidéki múzeumokban.

Az országos szintű, kiemelt kulturális kormányzati projekt kapcsán Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke bejelentette, hogy

a 2022–2023-as emlékévben 6 milliárd forintot a Petőfi-bicentenárium programjaira, további 3 milliárd forintot a vidéki múzeumok támogatására fordíthat az NKA.

Ezt az összesen 9 milliárd forintnyi támogatást két új ideiglenes kollégium kezeli majd. Ezenfelül az emlékév programkínálatát és magas színvonalát támogatandó az NKA a következő évben törekszik arra, hogy a kollégiumok által kiírt pályázatok kapcsolódjanak az emlékévhez.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére