Orbán Viktor Romániába telefonált és azonnal meg is oldódott a katolikus gimnázium ügye
2017.09.23. 18:58
Először 2016. novemberében számoltunk be a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium kálváriájáról: akkor a szinte mindenható romániai korrupcióellenes ügyészség (DNA) eljárást indított a tanintézmény ellen, mondván jogellenesen hozták létre. A DNA elkezdte vegzálni Stefan Somesan főtanfelügyelőt, és Tamási Zsolt József iskolaigazgatót. Csütörtökön az ügyészség vádat is emelt ellenük. Az RMDSZ az ügy kipattanásakor úgy nyilatkozott a kérdésben: korrupcióellenes harcként beállított boszorkányüldözés zajlik az erdélyi magyar közösség vezetői ellen.
A konfliktus diplomáciai csörtévé fajult, amelybe Budapest is vehemensen beszállt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: Magyarország addig nem támogatja Románia OECD-tagságát, amíg meg nem oldódik a helyzet. Mindezt azután, hogy a Maros megyei tanfelügyelőség szeptember elején felfüggesztette a magyar tannyelvű katolikus iskola működését.
Ami pedig végképp kicsapta a biztosítékot: a Római Katolikus Gimnázium marosvásárhelyi épületei 2004-es visszaszolgáltatásának felülvizsgálatát kezdeményezte Marius Pascan, a Népi Mozgalom Párt Maros megyei képviselője, Maros megye volt prefektusa. Ezzel az épületet is el akarták venni a katolikus egyháztól.
Orbán Viktor szombat délután telefonon beszélt Liviu Dragneaval. A szocdemek pártelnöke azt írta Facebook-oldalán, hogy két dologról állapodtak meg: egyrészt a román kormány megoldja a gimnázium problémáját, másrészt a magyar kormány támogatja Románia csatlakozását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez – írja a maszol.ro.
Dragnea szerint a gimnázium körül kialakult helyzet egy bírósági ítélet következtében történt, nem a katolikus egyház vagy a magyar kisebbség elleni támadás jele. Azt is mondta, a román hatóságok kötelessége gyors megoldást találni.
A bejegyzés szerint Orbán értékelte a román fél nyitottságát a párbeszédre és ígéretet tett arra, hogy támogatja az OECD-csatlakozást. Dragnea meglehetősen optimistán ki is jelentette, hogy országa még az idén csatlakozhat a globális kereskedelmi szervezethez.
A gimnázium ügye egyébként azért is volt fontos mindkét fél részéről, mert a feszültség meggátolta azt, hogy a két ország együttműködjön az ukrán nyelvtörvény elleni fellépésben – ugyanis ez mindkét állam Ukrajnában élő kisebbségét sújtja. Ezzel elhárult az együttműködés előtt tornyosuló akadály.