Orbán Viktor: Magyarországon van a legtöbb oltásra alkalmas vakcina az unióban
2021.02.19. 08:25
Orbán Viktor ismertette a frisst fertőzöttségi adatokat, amelyeket az operatív törzs reggeli ülésén kapott meg. Eszerint az új fertőzöttek száma 3000, az elhunytak száma 110, akiknek az átlagéletkora 75,2 év. Továbbá 4024-en voltak kórházban, lélegeztetőgépen jelenleg 352-en vannak.
Az adatok alapján azt állapította meg, hogy itt a harmadik hullám az országban, mivel a megbetegedések száma meredeken emelkedik. Elmondta, hogy most „veszélyes pillanatban” vagyunk, hiszen egyszerre van vakcina, oltunk is, az újraindításról szóló konzultáció is megkezdődött, már mindenki szabadulna, de itt a harmadik hullám.
Ismertette, hogy két görbe fut versenyt egymással: az egyik a vakcinával beoltottak görbéje, a másik az újrafertőzésé. Amelyik görbe gyorsabb lesz, az dönti el a sorsunkat. Ha az oltások gyorsabbak lesznek, többen kérnek vakcinát, akkor életeket nyerünk.
Ha a harmadik hullám görbéje lesz az erősebb, akkor baj lesz”
– jelezte.
Elmondta, hogy ha minél többen regisztrálnak az oltásra, életeket nyerhetünk. A magyar egészségügy kivételesen erős – utalt a környező országok fertőzöttségi adataira. Hozzátette, hogy az elmúlt egy évben próbára volt téve az egészségügy, amely kiválóan vizsgázott. Szerinte a kórházaink világszínvonalúak, így a magyar egészségügy bírni fogja.
Hozzátette: az elmúlt egy év fényében kimondható, hogy a kórházakban dolgozók összességében olyan teljesítményt nyújtottak, amely mérhető, és az egyéves folyamatos terhelés során számos emberi életet mentettek meg.
Ma jelentették a miniszterelnöknek az operatív törzs ülésén, hogy
Elmondta, hogy tavasszal végigjárta a kórházakat, amikor meg tudta nézni, hogy hogyan alkalmazkodnak a veszélyhelyzethez az ápolók. Hozzátette, sokat kellett beöltöznie, hogy ne vigyen be fertőzést – ez nem volt egyszerű. Ehhez képzettnek kellett lenni, katonai precizitás volt szükséges, ami nagyon más, mint a normális egészségügyi ellátás idején, és ő látta, hogy ezt megtanulták.
Orbán Viktor szerint mindennap meg kell tanulni valami új dolgot, új kihívásokkal szembesülünk az életben, olyan gyorsan változik minden, hogy meg kell őrizni a tanulásra való képességet. Hozzátette, ez még inkább így lesz, ezért 60-70 év felett is meg kell őrizni a tanulási képességet.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e elég vakcina, a miniszterelnök azt válaszolta, már 391 ezer embert oltottak be egyszer, de ez március elején fel fog futni 1,225 millióra. Április elejére 2 millió 582 ezer beoltott személy lesz – mondta Orbán Viktor.
Húsvétkor be fog következni, hogy akik már regisztráltak, azok be lesznek oltva”
– mondta, majd mindenkit arra biztatott, hogy jelentkezzen. Leszögezte, hogy az oltás önkéntes. Ha nincs olyan, amilyet szeretne, akkor majd értesítik, ha lesz olyan vakcina, amely megfelelő a számára. A miniszterelnök figyelmeztetett: ez mindenkinek a saját felelőssége, mivel itt a harmadik hullám, amely felfutóban van, ezért átgondolt és megfontolt döntésre van szükség.
Ismertette, hogy az Európai Unióban nálunk van a legtöbb oltásra alkalmas vakcina. Május végére 3,5 millióval több embert fogunk beoltani, mint a hasonló nagyságú országokban.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy már novemberben lehetett látni: ugyanolyan helyzet alakulhat ki a védőoltások tekintetében, mint a védőeszközök piacán, hogy vakcinaverseny lesz, és ezért kezdtünk tárgyalni az oroszokkal és a kínaiakkal. Nem érdekelte, mit gondolnak a többiek, csak magunkra kell figyelni, vállalni kellett a különutas kockázatot.
Kritizálhatnak minket, de aztán rájönnek, hogy nekik is kell”
– mondta. A németektől kezdve mindenki az orosz vakcina beszerzésén gondolkozik, és előrevetítette, hogy idővel a kínai vakcináról is tárgyalásokba kezdenek.
Arról, hogy a baloldal támadja az újraindításról szóló, hét kérdésből álló konzultációt, úgy fogalmazott: „baloldali reflex, hogy támadják”. Úgy véli, hogy Lenintől, Rákositól és Kádártól jön ez a politikai hagyomány a baloldalon, így ha hatalomról van szó, mindenkin átgázolnak.
Ha a baloldal úgy gondolja, hogy sikertelen lesz a jobboldali járványkezelés, akkor ennek hangot is adnak, és hatalmi szempontból ezt a politikát választják – mondta a kormányfő, majd hozzátette, hogy a hét eleji parlamenti ülésen is „sistergett a gyűlölet körülötte”.
Elmondta, örült akkor, amikor három hónapja megkapta a felhatalmazást, de úgy látja, hogy most az ellenzék ezt nem adja meg, tehát megtagadták az együttműködést, „a másik oldalra álltak”.
Hozzátette, látott már sok mindent, de most a baloldal túl messzire ment, hiszen itt életekről van szó.
A konzultációról elmondta, hogy a döntés felelőssége a kormányé, „ez alól nem lehet kibújni”. Hozzátette, hisz abban a megközelítésben, hogy az a jó döntés, amibe minél több embert be tudnak vonni.
Szólt arról is, hogy a nemzeti konzultáció révén minél több ember véleményének a megismerése a fontos, és azok beépítése a döntésekbe.
Ha letörjük a harmadik hullámot, akkor jöhet az újranyitás”
– tette hozzá.
Orbán Viktor azt mondta, a baloldal annak tudatában beszél sértő módon a konzultációról, hogy millióan vesznek benne részt.
A miniszterelnök elmesélte, hogy „fantasztikus találkozó volt” Krakkóban a visegrádi négyekkel, akiknek az együttműködéséről azt mondta, hogy az már a XIV. században megkezdődött.
Majd hozzátette, hogy stratégiai szerepe van Szlovákiának, tőkesúlyuk pedig a lengyeleknek van.
Alapvető magyar gazdasági érdek, hogy közvetlenül össze tudjuk kötni a magyar és lengyel gazdaságot minél szélesebb vonalakon.”
Ezeknek az útvonalaknak a megépítése a közép-európai sikerek alapja.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a közép-európai országok Németország első számú gazdasági partnerei. Elmondta, hogy ma már senki nem becsüli le a V4-eket, hiszen „van teljesítményünk, a leggyorsabb technológiai fejlődés itt van, és itt a legalacsonyabb a munkanélküliség”.
A kormányfő szerint a nyugatiak biztonságban érezhették magukat több száz éven keresztül, mert a V4 védőbástyája volt Európának, de most megváltozott a helyzet a migráció miatt, amit engedélyeztek Nyugaton, „a hátsó kapukat kinyitották”.
A kulturális nyomás most nem Közép-Európa felől érkezik”
– tette hozzá. Nyugat-Európa biztonsága még mindig az unió külső határaitól függ.