Orbán Viktor a NATO-csúcson: Magyarország a GDP két százalékára fogja növelni védelmi kiadásait
2017.05.25. 16:58
Orbán Viktor elmondta, hogy a mostani ülésen meg kell erősíteni, hogy az ígéretét minden tagország komolyan veszi, valamint az érintetteknek adniuk kell egy menetrendet, hogy mikor fogják elérni a célkitűzéseket.
Hozzátette, miközben több NATO-ország részese az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harcnak, a mai találkozón az észak-atlanti szövetség szervezetként is csatlakozik "a békét és a szabadságot helyreállítani akaró" nemzetközi koalícióhoz.
A kormányfőt megkérdezték a Donald Trump amerikai elnökké választását övező európai aggodalmakról. "Öreg csatalovak vagyunk itt jó néhányan. Tudjuk milyen a kampány, rendben lesz ez" - válaszolta Orbán.
A brüsszeli NATO-csúcson való magyar részvétellel kapcsolatban a Kormányinfón elhangzottak alapján azt is lehet tudni, hogy a magyar kormány nemzetbiztonsági kabinetje már elfogadta Magyarország haderő-fejlesztési koncepcióját.
Magyarországnak ez alapján az a célja, hogy a 2020-as évek elejére a GDP 1 százalékáról 2 százalékra emeljék az ország katonai, védelmi kiadásait – a NATO elvárásainak megfelelően.
Jelenleg ez 400 milliárd forintot jelent, 2020-ra pedig, növekvő GDP mellett 1000 milliárd forint lehet a katonai költségvetés. A kormány döntése alapján a honvédség létszámát növelik és technikai fejlesztéseket hajtanak végre ebből az összegből.
A magyar haderőfejlesztéseket az határozza meg, hogy a Magyar Honvédségnek képesnek kell lennie az ország megvédésre egy regionális konfliktus esetén is. Emellett már az idén megkezdődik új katonai képességek fejlesztése is.
A NATO sosem mond le a terrorizmus legyőzéséről, az elkövetők - akiket ki kell vonni a társadalomból - vesztesei ennek a harcnak - erről beszélt Donald Trump amerikai elnök a NATO-tagállamok csúcstalálkozójára megérkezve.
Trump a NATO új központjának keretében elhelyezett, az Egyesült Államokban 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadás áldozatai emlékművének avatásakor úgy fogalmazott: a katonai szövetség mindig is a biztonságot és a békét közvetítette világszerte.
A Manchesterben hétfőn elkövetett "gonosz és barbár" terrortámadásra utalva hangsúlyozta, hogy sem a NATO, sem az Egyesült Államok nem hagy fel soha a terrorizmus elleni küzdelemmel. A terrorizmust meg kell állítani, vagy az a horror, amelyet Manchester és több más város is megtapasztalt, örökre folytatódni fog - mondta az amerikai elnök.
A brüsszeli csúcstalálkozó keretében a NATO megerősíti elkötelezettségét a közös biztonság mellett és kihangsúlyozza a transzatlanti katonai szövetség egységét — jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a katonai szövetség brüsszeli csúcstalálkozójára érkezve.
Emellett a NATO a csúcstalálkozón kinyilvánítja csatlakozását az Iszlám Állam megdöntésén munkálkodó nemzetközi koalícióhoz is, mondta el a főtitkár, hozzátéve: noha a NATO valamennyi tagországa része a koalíciónak, a katonai szövetség konkrét katonai műveletekben nem vesz részt a terrorcsoport tevékenysége által érintett egyetlen területen sem.
A szövetség a közös munka során arra összpontosítja majd figyelmét, hogyan tudja segíteni a koalíció munkáját, miként lesz képes kiszélesíteni a helyi erők képzését és kapacitását. Emellett minden rendelkezésre álló eszközzel segíteni fogja az információcserét a nemzetközi koalíciónak az Iszlám Állam erőinek felszámolását célzó műveleteihez.
A főtitkár úgy fogalmazott, hogy a NATO csatlakozása a nemzetközi koalícióhoz hathatós politikai üzenetet hordoz, a tagországok megerősítik elkötelezettségüket a terrorizmus elleni küzdelem mellett. Stoltenberg elmondta azt is, hogy a brüsszeli csúcstalálkozón a NATO-tagországok vezetői cselekvési tervet fogadnak el a védelemre szánt kiadások növeléséről a terhek tisztességesebb megosztása érdekében.
A tehermegosztás nem csupán a kiadások növeléséről szól, hanem a képességfejlesztésről, a NATO küldetéseihez, műveleteihez és megbízatásaihoz történő hozzájárulásról is – tette hozzá a főtitkár.
Ha Ankara nem járul hozzá ahhoz, hogy a német törvényhozás, a Bundestag tagjai meglátogathassák a Dél-Törökországban szolgáló német (Bundeswehr-) katonákat, Berlin kivonhatja az incirliki légi támaszponton állomásozó alakulatát — közölte Angela Merkel német kancellár Brüsszelben, a NATO-tagországok csúcstalálkozójára érkezve csütörtökön.
A kancellár kijelentette, a NATO csúcstalálkozója keretében, Recep Tayyip Erdogan török államfővel való találkozásakor hangsúlyozni fogja, hogy Németország számára elengedhetetlen, hogy a hadsereg katonáit a német törvényhozás tagjai meglátogathassák.
Ankara a Németországban menedékjogot szerzett török katonák első csoportjáról szóló hírek hatására ellenlépésként az elmúlt napokban megtiltotta német parlamenti (Bundestag-) képviselőknek, hogy belépjenek az incirliki légibázisra, ahol az Iszlám Állam terrorszervezet elleni nemzetközi koalíció műveleteiben részt vevő német katonák állomásoznak.