Orbán Viktor: 10 milliós ingyenhitelt kapnak a kis- és középvállalkozások
2021.02.04. 12:09
Orbán Viktor miniszterelnök elmondta, hogy január elsejével a gazdaságvédelmi akciótervet lezárták.
Sportnyelven a gazdaságvédelmi akcióterv a védekezés, az újraindítási pedig a támadás, amely 2021. január 1-jétől indult”
– mondta.
Nagy gyomrost adott a magyar gazdaságnak a Covid, de egy erős gazdaság nézett farkasszemet a válsággal.
A miniszterelnök ismertette a gazdasági akcióterv mérlegét, miszerint a 2019-es év biztató volt Magyarország számára, hiszen számos rekordot megdöntött. Azonban amikor a járvány betört, a költségvetési hiány még alacsony volt, az államadósság csökkenő tendenciát mutatott, a foglalkoztatottság rekordmagas volt, a jövedelmek növekedtek, továbbá a szegénység is csökkent.
Azonban miután beütött a járvány, a 2020-as év már nem a 2019-es folytatása lett, hanem megnyitotta a védekezés korszakát. Hozzátette, hogy egy erős magyar gazdaság nézett szembe ezzel a koronavírus-járvánnyal.
A tavalyi évben volt a magyar gazdaságnak olyan – tekintélyes – része, amely jól működött, azonban volt olyan része, amely teljesen megállt, a kormányfő többek között a turizmusra és a vendéglátásra utalt.
A gazdaságvédelmi akcióterv részeként megemlítette a hitelvédelmi moratóriumot, amely többek között 50 ezer kis- és közepes vállalkozónak nyújtott segítséget. Elmondta, hogy egymilliónál több háztartásnak adtak gazdasági segítséget, így
Megemlítette, hogy bértámogatásokat is nyújtottak, továbbá elengedték a szociális hozzájárulási adót, és megfelezték az iparűzési adót.
Hozzátette, hogy a beruházási támogatással 280 ezer munkahely megtartásához járultak hozzá, és tízezreket hoztak létre, valamint olcsó hitelekkel is megbombázták a piacot,
hatalmas források áramoltak a magyar gazdaságba, ennek több mint fele a mikro- és kkv-vállalkozásokat segítette”
– mondta a kormányfő, hozzátéve: a gazdaságban a munka a legfontosabb, mert „ha munka van, minden van”.
Elmondta, hogy mivel 2020 decemberében ugyanannyian dolgoztak, mint egy évvel korábban,
ez önmagában jól mutatja, hogy a védekezés elérte a célját”.
Ismertette, hogy Magyarországon ma több mint 4,5 millióan dolgoznak, és kiemelte: a magyar emberek a munkából élnek meg.
Elmondta, hogy nálunk a munkanélküliség a harmadik legalacsonyabb az Európai Unióban, és hozzátette, hogy jelenleg a csehek és a németek előznek meg. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy ezt ő „regionális versengésnek” tekinti.
Elhárítottuk azt a kísértést, hogy a válság idején visszatérjünk a segélyalapú gazdaságra. Maradtunk a munkaalapú gazdaság ösvényén”
– mondta, majd hozzátette, hogy ez lehet célravezető máshol, de „ha segélyeket kezdünk el osztani, akkor növekedni fog a munkanélküliség”.
A korlátozások eltörléséről kijelentette: amikor az első hullámot legyőztük, a tavalyi nemzeti konzultáción elmondták a magyarok, hogy vannak dolgok, amiket kibírhatónak tartanak, és vannak, amiket kibírhatatlannak. Előbbibe beletartozik a színházak, a mozik, az éttermek és a szállodák zárva tartása, míg a magyar emberek többsége úgy véli, hogy kibírhatatlan lenne az óvodák, az iskolák és a munkahelyek bezárása.
Megjegyezte, hogy a jegybank is részt vett a gazdasági válság és a járvány elleni küzdelemben. A kormányfő kiemelte, hogy
a magyar válságkezelés a nyugatitól eltérően nem időszakos megszorítások és lazítások dinamikája szerint, hanem közösen kialakított korlátozásokon alapul, a magyar rendszer stabil, november elején bevezettük, a kérdés az, hogy mikor nyithatunk”
– fogalmazott.
Elmondta, hogy a gazdasági védekezés január elsejével lezárult, mert januártól már van vakcina Magyarországon.
A vakcina széles körű alkalmazása nyitja meg a gazdaság új korszakát is”
– mondta.
Ismertette, hogy a mostani korlátozásokat már korábban március 1-jéig meghosszabbították,
Megjegyezte, hogy a vakcina nem politikai kérdés, „a vakcina származása mindegy, ahogy a macska színe is, csak fogja meg az egeret” – fogalmazott.
A miniszterelnök felsorolta az otthonteremtési támogatásokat, megemlítette, hogy a lakásépítés áfáját 5 százalék alá csökkentették, amitől azt remélik, hogy évi 20 ezer lakásépítés meg fog valósulni. Megemlítette a 13. havi nyugdíjat is, amely 3 millió embert érint.
Említette továbbá a 25 év alattiak szja-mentességét, hozzátéve: a gyeddel indulóan a születéstől kezdve a 25 év alattiak adómentességéig olyan 25 évük legyen a magyar fiataloknak, hogy 25 éves korban „saját lábra tudjanak állni”, a fiatal felnőttek a családos felnőttek csoportjához tudjanak csatlakozni.
Új hitelkonstrukciót is bejelentett a miniszterelnök, melyet megelőzött egy konzultáció. Ennek a lényege, hogy 10 évre 10 millió forintig 0 százalékos kamatot ajánlanak a legkisebb vállalkozásoknak, 3 éves moratóriummal.
Elmondta, hogy április 3-ától, vagyis
Április 1-jén indul a gazdaság-újraindítási terv második üteme. Ennek részleteit április 1-jéig mindenki megtudja, az a felsőoktatásra fog koncentrálni.
Az újraindítás kapcsán Orbán 1500, illetve 2000 milliárd forintos felsőoktatás-fejlesztési támogatásról is említést tett, amit április 1-je után hatékonyabban használhatnak fel az átalakuló intézményeknek köszönhetően,
A miniszterelnök hozzátette: bár a hagyományos család védelme és a migráció kérdésében sok a vita Brüsszellel, de
mi vagyunk Brüsszel legszorosabb szövetségese, mert minden erre irányuló intézkedést támogatni fogunk”.
A magyar vidék legnagyobb fejlesztési tervét is bejelentette a kormányfő, amely a következő 8-10 évet határozza meg.
Elmondta, hogy három dolog minőségén múlik a gazdaság sikere: a munkások, a vállalkozók és a gazdaságpolitikusok minőségén. Hozzátette, ahhoz, hogy a munkásaink magas minőséget képviseljenek, három dolog szükségeltetik: pontosnak, tanulékonynak kell lenniük, továbbá öntudattal kell rendelkezniük. Elmondta, hogy a legmodernebb gyárakban dolgoznak a magyar munkások.
Megemlítette, hogy a sikeres gazdasághoz sikeres gazdaságpolitikusok kellenek, akik bátrak, kiszámíthatók és csapatjátékosok.