Orbán: Magyarország 2050-re teljesen klímasemleges lehet
2020.01.09. 13:35
A kormány politikájában eddig is hangsúlyos szerepet kapott a környezetvédelem, de Orbán Viktor országértékelőjében kifejtette, hogy az ország klímavédelmi stratégiája innentől elsődleges fontosságúvá válik.
A miniszterelnök a sajtótájékoztatóját egy helyzetelemzéssel kezdte, amiben megjegyezte:
Utóbbit egyébként nem nehéz, tekintve, hogy nukleáris létesítményeinek leszerelése után újra főképp szénégetéssel termel áramot, és ennek – a magasabb légszennyezés miatt – már több mint ezer halálos áldozata van.
Karbonsemlegesség
A vak atomenergia-ellenességnek azonban az EU részéről – úgy tűnik – vége: a miniszterelnök is kifejtette a sajtótájékoztatón, hogy az új uniós vezetés először támogatja az atomenergiát mint a zöldenergiát.
Ebben egyébként óriási szerepe van hazánknak, hiszen az eredeti uniós javaslat még atomenergia nélkül került volna szavazás elé, azonban Magyarország Franciaországgal karöltve jelezte, hogy megvétózza a tervezetet, ha abban az atomenergia tiltólistára kerül.
A miniszterelnök elmondta azt is:
Hazánk azon országok közé tartozik, akiknek a gazdasága amellett tudott növekedni, hogy közben a csökkentették szén-dioxid-kibocsátásukat. Erre mindössze 21 ország volt képes a világon.
Orbán Viktor emlékeztetett rá: Magyarország 2030-ra energiatermelésének 90 százalékát állíthatja elő karbonsemlegesen atom- és napenergia segítségével.
A kormány emellett elkötelezett abban is, hogy 2050-re Magyarország teljesen karbonsemleges legyen. A kormányfő szerint ehhez – a gazdaság és az infrastruktúra teljes átállásához – közel 50 ezer milliárd forintra van szükség.
Új klímastratégia
Orbán Viktor arról is beszámolt, hogy a klímavédelem kapcsán a kormány új, részletes klímastratégiát fogadott el, ahol a különböző klímaforgatókönyvek áttanulmányozása után a kormány vészforgatókönyvet készített a következő évtizedekre.
A terv a klímaváltozás minden lehetséges következményére szeretne felkészülni, például az ivóvízhiány veszélyére.
A Kárpát-medence alkalmas arra, hogy a legkedvezőtlenebb klímaforgatókönyv esetén is fennmaradjon a mostani élet, képesek vagyunk a tiszta környezetet megtartani, ha tervszerűen alkalmazkodunk a klímaváltozáshoz
– nyilatkozta a miniszterelnök, majd hozzátette, hogy ennek érdekében a felkészülés már a következő években meg fog kezdődni.
Irányelvek az Európai Unió klímasemlegességi programjához
A közös uniós stratégiával kapcsolatban – melynek kidolgozása és elfogadása szintén folyamatban van – a magyar kormánynak négy irányelve van:
- A már említett irányelv, miszerint az átállás terhét minél inkább át kellene tolni azokra a klímaromboló országokra és vállalatokra, melyek a klímaváltozást generálták.
- Az átállást úgy kell végrehajtani, hogy ne a magyar családok húzzák a rövidebbet: vagyis az élelmiszereknek és az energiának nem nőhet az ára.
- Az EU ne a kohéziós alapól – vagyis a felzárkózó országoknak szánt támogatásból – vegyen el a klímaváltozással kapcsolatos támogatások finanszírozására.
- Az atomenergiának a támogatott, zöldnek nyilvánított ágazatok között kell maradnia.
Az Európai Unió klímastratégiáját („Green New Deal”) egyébként az új, Ursula von der Leyen által vezetett bizottság helyezte főszerepbe tavaly december elején. A terv szerint az országok az átállásra költött bizonyos – például zöldenergiára, újrahasznosításra stb. – költségeiket megpályázhatják majd az uniós alapból, amint a terv életbe lép.