Orbán-Brenzovics: "Különösen méltánytalan a magyar kisebbséget sújtó ukrán döntés"
2017.09.11. 14:58
Orbán Viktor és Brenzovics László a hétfői találkozón arra jutott, hogy az Ukrajna parlamentje által elfogadott új oktatási törvény ellehetetleníti a kisebbségi nyelveken történő oktatást, valamint a magyar nyelven folyó nevelő munkát is.
Magyarország, Ukrajna és a kárpátaljai magyarság a jószomszédi kapcsolatokban érdekelt, az ilyen intézkedések azonban ez ellen hatnak"
– ismertette Havasi Bertalan.
Orbán Viktor a találkozón elmondta, hogy hazánk következetesen kiállt Ukrajna szuverenitása és európai uniós integrációja mellett, továbbá élharcosa volt annak, hogy Ukrajna haladéktalanul megkapja a vízummentességet az Európai Unióba.
Orbán Viktor és Brenzovics László éppen ezért különösen méltánytalannak tartja az ukrán parlament magyar kisebbséget sújtó döntését"
– tette hozzá Havasi Bertalan.
Brenzovics Lászlóval Szijjártó Péter is tárgyalt a mai nap folyamán. A külügyminiszter tájékoztatása szerint a telefonon történt egyeztetés után arra jutottak, hogy a Szijjártó Péter a helyzetet ismertető és intézkedést sürgető levélben fordul az EBESZ főtitkárához, az EBESZ nemzeti kisebbségi főbiztosához és soros elnökéhez.
Hasonló módon sürget intézkedést az ENSZ emberi jogi főbiztosánál, az ET főtitkáránál, valamint az unió szomszédságpolitikáért és csatlakozási tárgyalásokért felelős biztosánál – áll a tájékoztatóban.
Minden nemzetközi intézményt fel kell használni annak érdekében, hogy a gyalázatos törvénymódosítás ne léphessen életbe. Az elmúlt több mint fél évben minden egyes magyar-ukrán kétoldalú tárgyalás fő napirendi pontja az ukrajnai törvénymódosítások voltak, beleértve az oktatási, az állampolgársági és a nyelvtörvényeket egyaránt"
– fogalmazott Szijjártó Péter, majd hozzátette: továbbra is szégyenteljesnek és gyalázatosnak tartják az új oktatási törvényt, amely az európai értékekkel és jogszabályokkal összeférhetetlen módon drasztikusan korlátozza a kisebbségek, így a magyar nemzeti közösség hozzáférését az anyanyelvi oktatáshoz, gyakorlatilag ötödik osztálytól felfelé azt lehetetlenné teszi.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy nem tudja másként értelmezni a helyzetet, mint hogy Ukrajna hátba szúrta Magyarországot. A külügyminiszter elmondta, hogy érdekesnek tartja, hogy az ukránok új oktatási törvénye azután született meg, hogy a magyarok által támogatott ukrán társulási megállapodás ügyében minden európai ratifikációs folyamat végbement.
A politikus szerint a témáról a hétvégén négy külügyminiszterrel is egyeztetett Tallinban,
az uniós tárcavezetők információs találkozóján is, emellett a keleti partnerség külügyminiszterei előtt is felhozta hangsúlyosan a kérdést.
Most következik az emberi jogi tanács ülése, ahol véleményt mond az ENSZ testülete, és ott határozottan fellépnek Ukrajna elítélése érdekében"
– fogalmazott.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az ukrán parlament kedden elfogadott egy új oktatási törvényt, mely ellen a kárpátaljai magyar szervezetek nyilatkozatban tiltakoztak, hiszen az új törvény szerint három év átmeneti idő után megfosztja a nemzetiségi kisebbségeket az anyanyelven történő tanulás lehetőségétől.