Orbán: a tagállamok nem emeltek kifogást az új magyar migrációs jogszabállyal kapcsolatban
2017.03.10. 15:58
A miniszterelnök szerint Donald Tusk újraválasztása az Európai Unió működőképességéről, nem pedig egyik vagy másik tagállamról szólt. Európában pártpolitika van, és mivel a magyar kormányzó pártok az Európai Néppárthoz tartoznak, és csak egyetlen néppárti jelölt volt, Donald Tusk, ezért őt támogatta – adta hírül a hirado.hu.
Hozzátette: szándékáról a lengyel miniszterelnököt levélben tájékoztatta döntés előtt. Szerinte a Tusk megválasztásának megakadályozását célzó csata lengyel részről nem volt megnyerhető. Akkor is bele kell nyugodni a döntésbe, ha van olyan tagállam, amely számára ez nem fogadható el.
A mostani döntés ugyanakkor nem befolyásolja a lengyel-magyar szövetséget,
szilárdan állunk Varsó mellett, számíthatnak Magyarország szolidaritására”
– fogalmazott.
Beszélt arról is, hogy a tagállamok vezetői nem emeltek kifogást az új magyar migrációs jogszabállyal kapcsolatban. Ennek értelmében senki nem léphet be Magyarország területére, aki nem tisztázza magát, így Magyarország területéről nem érkezhet ilyen migráns Németországba, nem mozoghat szabadon Európában – hangsúlyozta.
Elismerte, a magyar szabályozás „bátor és úttörő”, ám megegyezik azokkal a javaslatokkal, amelyeket korábban Németország, illetve Ausztria is sürgetett, és az uniós jogszabályokon belül marad.
A kérdésben vannak még előttünk küzdelmek, de
jó eséllyel bocsátkozunk ezekbe”
– fűzte hozzá.
Mint mondta, siker, hogy a tagállamok vezetői megértették a magyar szabályozást.
Hogy a brüsszeli bürokratákkal mire megyünk, az egy másik történet (...) Ez a csata még előttünk van"
– fogalmazott.
A miniszterelnök visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint a magyar rendőrök több alkalommal is bántalmazták a migránsokat a szerb határ térségében. Szerinte nem ismert egyetlen olyan eset sem, amely Magyarország területén történt volna.
Szerinte a Brexit és minden nehézség ellenére Európa továbbra a világ legjobb helye, és ennek a pozíciónak a megőrzése a cél. Kétsebességes Európa ugyanakkor nem jöhet létre, bizonyos ügyekben ugyanakkor országok haladhatnak előrébb. Ilyen az európai ügyészség felállítása vagy a szabadalmi ügyek, hozott példákat. Ellen kell azonban állni a migrációs nyomásnak, ami ellentétben áll bizonyos tagállamok szándékával – hangoztatta.
A kormányfő beszélt az osztrák-magyar kapcsolatokról is, hangsúlyozva, hogy a konfliktusok megoldására kell koncentrálni. Az osztrák-magyar gazdasági kapcsolatok ugyanis eddig jól működtek, mindkét fél megtalálta a maga érdekét és elégedett lehetett. Orbán Viktor a csúcson Christian Kern osztrák kancellárnak egyértelművé tette, hogy ha Ausztria a magyarokat hátrányos helyzetbe hozó döntéseket hoz, akkor ugyanolyan szintű válaszra számíthat.
Magyarország ezért létrehoz egy monitorozó, nyomkövető bizottságot annak figyelésére, hogy romlik-e a magyarok helyzete Ausztriában az ott tervezett jogszabályváltozások hatására.
Hozzátette, Magyarország uniós fórumokon is fel fog lépni annak érdekében, hogy az osztrák helyzet térjen vissza az uniós jog keretei közé.
Soros György a jelenleg hatályos törvényekkel szemben működő civil szervezeteket támogat. Azért dolgozik, hogy bejuttassa a migránsokat az Európai Unió területére, amit Magyarország és a magyarok nem szeretnének. Ez a konfliktus fő forrása – jelentette ki a miniszterelnök.
A kormányfő kitért arra is, hogy az osztrák kancellárral való egyeztetésén Christian Kern szóba hozta a paksi beruházást. Orbán Viktor a projektet az utóbbi két-három évtized legnagyobb gazdaságdiplomáciai sikerének nevezte.
Az osztrákok szerint azonban Paks 2 nem jó döntés – folytatta. Az egyeztetési kötelezettségeknek ugyanakkor Magyarország eleget tett, „fair és nyílt” eljárást folytatott végig. Ausztria kezdeményezhet jogi lépéseket, de a beruházás tényleges megindulását nem befolyásolhatja – tette egyértelművé.