Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Október 23. - mérlegen az ünnep és az ellenzéki pártérdekek

Vincze Viktor Attila

2016.10.21. 16:28

A kormánypártok a Kossuth Lajos téri állami díszünnepségre várják a megemlékezõket vasárnap, október 23-án, ahol Orbán Viktor mond ünnepi beszédet. Az Együtt, a jogszerûség határait szándékosan feszegetve a Kossuth téri megemlékezés demonstratív megzavarását tervezi. Az MSZP és a DK szintén demonstrációt szervez az '56-os megemlékezés helyett az ünnepi napon, csak õk a Blaha Lujza téren.

A Fidesz október 23-án vasárnap délután az Országgyűlés épülete elé, a Kossuth Lajos térre vár mindenkit, ahol Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök mond beszédet.

Gulyás Gergely, a nagyobbik kormánypárt alelnöke és frakcióvezető-helyettese korábban arra kért mindenkit, hogy büszkén és méltóságteljesen vegyen részt az ünnepi megemlékezésen, ahol a magyar kormányfő mellett a lengyel elnök is beszédet mond majd.

A MSZP, a DK és a Párbeszéd Magyarországért közösen a Szolidaritás Mozgalommal, az Új Magyar Köztársaság Egyesülettel, a Modern Magyarországért Mozgalommal és a Szabad Emberek Magyarországért Egyesülettel – hosszú ideig elhúzódó és ellentmondásos egyeztetések után – végül az Astoria helyett a Blaha Lujza téren szervezik meg a "Mossuk le a gyalázatot!" szlogennel reklámozott kormányellenes tüntetést, amelyet az "európai Magyarországért" címszóval is hirdetettek.

Az Együtt, pedig Juhász Péter szervezésében egy hivatalosan be nem jelentett, gerilla jellegű tiltakozó akció szervezésébe fogott. Felhívásában az Együtt alelnöke arra kérte az ellenzéki szimpatizánsokat, hogy menjenek a kormány Kossuth téri ünnepi megemlékezésére és fütyüléssel zavarják meg az ünnepséget, így fejezve ki a tiltakozásukat a kormány politikája ellen.

A Jobbik vasárnap délutáni megemlékezésén a Corvin közben Vona Gábor és Toroczkai László is beszédet mond. A Corvin közi koszorúzást követően az ellenzéki párt ifjúsági tagozata fáklyás felvonulást indít a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épületéhez.

Az ellenzéki pártok csökkenő támogatottsága erősíti ünnepi szembenállásukat

Az Együtt Kossuth térre tervezett sípolós ellenzéki akciója nem nyerte el a DK és MSZP tetszését. Olyannyira nem, hogy eddig példátlan módon, az Együtt akcióját mélységesen elítélő publicisztikák jelentek meg a baloldal olyan médiumaiban, mint a Népszava vagy éppen a Nyugatifény blog.

Nem „Orbán Viktor simogatására, hanem hatékony politizálásra van szükség. Szembesíteni kell a miniszterelnököt az elégedetlenséggel, nem egy több kilométeresre szervezett tüntetésen kell összefogniuk a baloldali ellenzéki pártoknak"

– ezt Juhász Péter, az Együtt alelnöke mondta azzal összefüggésben, hogy pártja miért a Kossuth térre várja a szimpatizánsokat az ellenzéki sípoló demonstrálásra.

Az Együtt a Kossuth téren október 23-án, délután 3 órakor, tehát pontosan ugyanakkor, akciózik, amikor a Blaha Lujza téren az MSZP, a DK és a PM éppen közös rendezvényét tartja.

Gréczy Zsolt, a DK szóvivője a párhuzamos szervezések miatt azzal vádolta meg Juhász Pétert, hogy valójában Orbán Viktor mozgatja, amit az mutat, hogy rászervezett a Blaha Lujza téri közös tüntetésre.

Az a baj, hogy hülyének néz mindenkit. Először nemet mondanak a közös október 23-ra, aztán elé, majd rászerveznek… mintha Orbán rendelte volna"

– írta bejegyzésében Gréczy Zsolt.

Itt tényleg meghibbant mindenki? Aki akar, menjen tüntetni, hallgassa meg az ellenzéki politikusokat. Mi pedig elmegyünk Orbánnal szembe, elhallgattatni őt"

– válaszolt Juhász Péter.

Ízléstelen és jogilag aggályos az Együtt vasárnapra tervezett akciója

Remélhetőleg, mint ahogy eddig, úgy most is csak elenyészően kevesen tesznek majd eleget az Együtt felszólításának és mennek tüntetni október 23-án, ünneplés helyett megpróbálva esetleg megzavarni az '56-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulóját.

Az ilyenfajta ellenzéki akcióknak nincs hagyománya Magyarországon. Minden ezzel kapcsolatos ellenzéki állítással ellentétben, például Göncz Árpád Kossuth téri kifütyülését nem szervezte meg semmilyen párt vagy szervezet sem.

Amellett, hogy a magyar politikai kultúra eddig nem ismerte az ilyen agresszív ellenzéki megnyilvánulásokat egy komoly jogi érv is a „sípolós” akció megvalósulása ellen szól. Ez pedig a gyülekezéshez való jog, amely fontos eleme a vélemény- és szólásszabadságnak.

A szabályok betartása mellett Magyarországon mindenki számára egyenlő feltételekkel biztosított a gyülekezéshez, a demonstrációhoz való jog. A hatályos jogszabályok a demonstrációk szervezőitől bejelentést várnak el a helyszínekre, időpontokra vonatkozóan.

Az Együtt érdekes módon a közvélemény felé azt kommunikálta, hogy a hivatalos bejelentést nem tette meg a vasárnapi gerillaakciójával kapcsolatban. Nem hivatalosan viszont egy magánszemély a napokban véletlenül pont az Együtt tervezett akciójának időpontjára tett bejelentést a rendőrségnél a kormányzati ünnepi megemlékezések helyszíneire.

Az esemény megtartását a rendőrség elutasította, majd a fellebbezésről is így döntött a bíróság. A 888.hu által megkérdezett jogi szakértők egybehangzóan úgy vélték, hogy ha az Együtt aktivistái a jogerős bírósági határozat ellenére mégis megtartják demonstrációjukat akkor az szándékos szabálysértés lenne.

Ha megtartja az Együtt a vasárnapra tervezett politikai akcióját, akkor azzal el fogja ismerni, hogy nem a demonstráció volt az igazi célja, hanem a demonstrációt csupán eszközként használja annak érdekében, hogy mindenáron minél több állami szervezettel, hatósággal konfliktusba kerüljön, amire hivatkozva majd azt mondhatja, hogy üldöztetést szenved.  

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére