Nyugat-Európába akartak bejutni a Röszkén elfogott ISIS-tagok
2018.03.10. 09:35
Ahogyan arról pénteken már beszámoltunk, a Terrorelhárítási Központ felderítői a röszkei tranzitzónában azonosítottak két irakit, akik szerepeltek a terroristagyanús személyek nemzetközi nyilvántartásában.
A Magyar Idők úgy tudja, hogy az iraki nő és a férfi Nyugat-Európába akart bejutni menekültként. A bíróság tegnap letartóztatta a terrorizmus finanszírozásával gyanúsított két embert. Az alapos gyanú szerint Irakban katonai kiképzést kaptak az Iszlám Állammal szövetséges terrorszervezetükben, amit anyagilag is támogattak.
A magát iráninak mondó nőt, illetve töröknek valló férfit terrorizmus finanszírozásával gyanúsítja a Nemzeti Nyomozó Iroda.
Ha nincs a tranzitzóna, akkor a két külföldit az országon belül helyezték volna el, ahonnan 24 órán belül megszöknek"
– fogalmazott Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.
A szakértő az M1 műsorában elmondta, hogy a két külföldi szabályos menedékkérelmet nyújtott be, várták annak elbírálását, aközben azonosították őket. Kifejtette, hogy ez azt is jelenti, hogy nem próbálkoztak a zöldhatáron, mert nem látták esélyét annak, hogy a kerítésen keresztül sikerrel járjanak.
Anélkül, hogy a határokon megállítanák az illegális migrációt és szigorítanák a belépést egy országba, nehéz akár köz-, akár nemzetbiztonságról beszélni. A terroristák támogatóinak nemzetközi információcsere segítette az elfogását"
– közölte a tanácsadó.
A belügyi szervek közül több is kapott információt a két terroristatámogatóként nyilvántartott emberről, ezek közül a TEK felderítőinek az operatív hálózatukon keresztül beérkező információi voltak a leggyorsabbak. Ezek alapján az NNI nyomozói közölték az alapos gyanút a két tisztázatlan státusú és személyazonosságú elfogottal.
A lap úgy tudja, hogy a férfi és a nő 2009-ben, illetve 2010-ben önkéntesen csatlakozott egy olyan meg nem nevezett terrorszervezethez, amely szoros kapcsolatban áll az Iszlám Állammal.
A vizsgálóbíró úgy döntött, hogy elrendeli az előzetes letartóztatást, mivel nagy az esély arra, hogy szabadlábon hagyásuk esetén megszöknének, elrejtőznének.