Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

New Yorkból jelentjük

2015.10.04. 09:39

Egy hónapja került az USA közvélemény érdeklődésének kötéppontjába Magyarország a menekültválság miatt. Amikor szeptember első napjaiban, még a házelnöki delegáció kísérve a keleti parttól távol eső Clevelandben egyetlen rövid liftutazás alatt az ismeretlen középkorú házaspárral eljutottunk a migrációs válságig

(

Hungary? Yes, I know, you guys have some difficult days up there."

)

akkor tudtam, hogy nehéz hetek várnak ránk: az amerikai sajtó szinte teljes ellenszelében kell majd az igazunkat képviselni.

Ebben a légkörben vegyes kilátásokkal érkeztek a magas szintű delegációk New Yorkba, először Áder János, azután Orbán Viktor Szijjártó Péterrel. Nehéz, talán lehetetlen is egyetlen értékelő mondattal leírni ezt a rendkívül intenzív másfél hetet.

Kétoldalú ügyekért felelős diplomataként nem is tudtam mindig az ENSZ-ben zajló történések közelében lenni, így inkább egy-két jellemző benyomást osztok meg.

A tárgyaló partnerek, a közönség soraiban ülők és a fogadásokon résztvevők reakcióiból egyértelműen kiderült, hogy a manipulatív tudósítások nem érték el céljukat. A Magyarországról érkezett vezetőkre nagyon sokan voltak kíváncsiak, ezt nyilvánvalóan elérte a fokozott médiafigyelem, de elmaradtak a számonkérések, szemrehányások. Érdekes, hogy abban a New Yorkban, ahol tavaly még minden különösebb apropó nélkül is összegyűlt időnként egy maroknyi kormányellenes magyar tüntető, most, amikor a miniszterelnök is itt volt, senkinek nem jutott eszébe demonstrálni.

Sok vendéggel tudtam beszélni a Foreign Policy Association rendezésében szervezett programon is, ahol Szijjártó Péter volt az előadó, és állta a közönség kérdéseit is. A jellemző vélemény az volt, hogy milyen szokatlan élmény olyan politikust hallgatni, aki nyíltan beszél egy problémáról. Az egyik középkorú hölgy beszélgetőtársam, akit láthatóan elbűvölt a fiatal külügyminiszter dinamizmusa, még azt is felvetette, hogy akár így a problémákat is könnyebben meg lehet oldani, ha képesek vagyunk minden kerülőút és tiszteletkör nélkül nevén nevezni őket.

Konkrét eredményeket nyilván nem abban a pillanatban kell keresni, amikor még az orrunkban érezzük a hazautazott delegációk után a kerozinszagot, de a magyar javaslatok most nagy nyomatékkal az asztalra kerültek.

A globális megoldás iránti igény párosítva a valóságos helyzetéetékeléssel sokakban új gondolatokat ébreszthetett. A szenzációs sztorikra vadászó amerikai sajtónak már új kedvenc témái vannak, és ez jó alapot biztosít egy sokkal józanabb párbeszédhez, amihez az alapanyagot most magyar részről a legmagasabb szinten hozzáadtuk.

 

Kumin Ferenc, New York, Október 3.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére