Nem tudták a migránsok megingatni a magyar közbiztonságot
2016.01.27. 15:29
Erről az országos rendőrfőkapitány beszélt a szervezet évértékelő értekezletén.
Papp Károly szerint a rendőrség számára a legnagyobb kihívást tavaly az illegális bevándorlással kapcsolatos feladatok jelentették, amelyeket eredményesen és hatékonyan oldottak meg. Erre példaként említette, hogy a Nézőpont Intézet 2015. szeptemberi felmérése szerint az állampolgárok 78 százaléka volt elégedett a migrációt kezelő rendőri munkával.
A rendőrfőkapitány felidézte, hogy a 2015 januári Párizsban történt Charlie Hebdo elleni terrorcselekmények után egész évben hármas fokozatú terrorveszélyeztetettségi szint volt érvényben, a rendőri szerveknek ennek megfelelően kellett végrehajtaniuk a feladataikat. Az idei célkitűzéseket felsorolva is azt hangsúlyozta:
a terrorfenyegetettség kezeléséből az Országos Rendőr-főkapitányságra háruló feladatok következetes végrehajtása a szervezet kiemelt feladata".
A múlt évről szólva Angela Merkel német kancellár, illetve Vlagyimir Putyin orosz elnök magyarországi látogatásának, továbbá a tömegrendezvényeknek, különösen a magyar-román Európa-bajnoki futballselejtező biztosítását emelte ki. Felhívta a figyelmet az új szolgálati törvény múlt évi hatálybalépésére is, ami átlagosan 30 százalékos illetményemelést eredményezett az egyébként 35,9 éves átlagéletkorú állomány számára.
A bűnügyi statisztikát ismertetve kiemelte, hogy 267 628 bűncselekményt regisztráltak, ez 13,5 százalékos csökkentést jelent a 2014-es adatokhoz képest, miközben az eredményes nyomozások aránya 51,4 százalékról 54,8 százalékra javult.
A legtöbb regisztrált bűncselekményt a fővárosban követték el, ezt követi Pest és Borsod-Abaúj-Zemplén megye, a legkevesebbet pedig Tolna, Nógrád, Vas és Komárom-Esztergom megyében. A százezer lakosra jutó bűncselekmények száma Budapest mellett Somogy, Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt az átlagosnál magasabb, míg Komárom-Esztergom, Békés, Veszprém és Vas megyében alacsonyabb.
Csökkent az emberölések, a testi sértések, a garázdaságok, a lopások, az autólopások, a lakásbetörések, a rablások és a rongálások száma, ugyanakkor mintegy duplájára nőtt az embercsempészések száma tavaly 2014-hez képest.
Csökkent a közterületen elkövetett bűncselekmények száma 13,5 százalékkal, 55 285-re, viszont az eredményes nyomozások aránya 6,4 százalékkal, 64 százalékra nőtt. Papp Károly a kedvezőbb irányú változást azzal magyarázta, hogy a közterületeken összességében több időt teljesítettek szolgálatot a rendőrök, együttműködtek a polgárőrökkel és szükség esetén gyorsabban reagáltak.
Az illegális migrációval összefüggésben Papp Károly azt emelte ki, hogy a jogellenes cselekmények száma a 2014-es 61 664-ről múlt évben 430 607-re nőtt. Tavaly 391 ezren léptek be az országba a schengeni külső határokon, összesen 106 országból: a legnagyobb számban magukat szírnek, afgánnak, irakinak, koszovóinak, pakisztáninak valló emberek, de olyanok is voltak, akik burundi, jamaicai, panamai, brazil vagy kolumbiai állampolgárnak vallották magukat.
(MTI)