Nem lehet könnyû a modern konzervatív pártot építõ Vona Gábornak lenni
2016.12.01. 19:28
„A Jóisten átlát minden mondatomon” című írást olvasva nekünk nem sikerült átlátnunk a pártelnök minden mondatán. A sok tekintetben politikai Canossa-járással is felérő interjúban a Jobbik pártelnöke szinte minden kérdéssel kapcsolatban arról beszél, hogy az adott politikai ügyhöz, vagy ahhoz a konkrét személyhez a Jobbiknak már miért nincsen semmi köze.
Az interjúban a pártelnöktől megtudhatjuk, hogy 2018-tól kormányzásra készül a párt, ami szerinte azért is biztos, hogy megvalósul, mert a Jobbikon kívül senki sem tud már most havonta bejelenteni egy választási ígéretet. A Jobbik jelenlegi legfontosabb választási programpontjai: az óraátállítás és a kémiai kasztráció.
A cikk alapján nagyon nehéz lehet Vona Gábornak lenni azzal a teherrel, hogy a pártja teljes múltját meg kell tagadnia. Valószínűleg ez a teher tükröződik az olyan meghökkentő részletekben is mint amikor az általa néppárti fordulatnak nevezett cukisági változás mellett érvelve azt nyilatkozta, hogy:
Van olyan munkatársam, aki azt mondja, ha három évvel ezelőtt került volna hatalomra a Jobbik, akkor elköltözött volna Magyarországról."
Amikor szóba kerül, hogy talán azért nem lehet lehet a közéletben a Jobbik szellemi holdudvarához tartozó embereket látni, mert nincsenek ilyenek, akkor Vona Gábornak erre az a válasza, hogy vannak ilyenek, csak rejtőzködnek, mert attól félnek, hogy levadássza őket a Fidesz.
Igazából lappangó jobbikosokkal van tele az ország"
– teszi hozzá a pártelnök.
Az, hogy a Jobbik választási kampánya – Vona 18 – csak az ő személye körül forog, a párt elnöke szerint természetes dolog, mivel a politika ma már perszonalizált.
Vona Gábor szerint egyébként, az ő személyének nincs szüksége ráncfelvarrásra a politikai sikerhez, viszont pártjának annál inkább. Ezért van az, hogy a néppártosodás miatt sok új ember került a párthoz az utóbbi időben.
Arra a kérdésre, hogy az olyan régi, pártközeli személyek, mint például az érpataki jobbikos modellt kitaláló Orosz Mihály Zoltán, vajon mit szólnak ezekhez a néppártosodással megjelenő új emberekhez, Vona Gábor azt jegyezte meg, hogy:
Orosz Mihály Zoltán nem tagja a Jobbiknak, és eddig igazából nem is vele, hanem a programjával működött együtt a Jobbik."
A pártelnök kiemelte, hogy Orosszal politikai szereplőként nem számol. Azzal kapcsolatban, hogy akkor az érpataki modell az a Jobbik sajátja-e, a pártvezető azt mondta:
csak tanulmányozzuk azt, mert mi sajátot szeretnénk."
A magyarországi cigányság helyzetével kapcsolatban Vona Gábor néhány évvel ezelőtt még minden bizonnyal a magyar közéleti diskurzusba a Jobbik által bevezetett cigánybűnözés fogalmával összefüggésben nyilatkozott volna.
A Heti Válasznak most adott interjúban viszont most arról beszél a jobbikos pártelnök, hogy:
nehéz a cigányság helyzetén javítani, mert sajnos a jelenlegi kormány csak szavazatszerző lehetőséget lát a cigányságban."
Vona Gábor határozottan kijelenti a hetilapnak nyilatkozva, hogy ha a Jobbikon múlik, akkor Magyarországon nem lesznek soha kulturális konfliktusok.
Egyúttal pedig határozottan tagadta, hogy a Jobbiknak bármi köze lenne Toroczkai – a muszlim imát és melegfelvonulást tiltó – ásotthalmi rendeletéhez.
Én nem tudtam róla, és ez nem Jobbik programja"
– mondja erről Vona Gábor.
Pártja közelmúltjának megtagadását folytatva a Jobbik elnöke kitért arra is, hogy a párt feltételezett orosz kötődése valójában csak a véletlen miatt kialakult ártalmatlan látszat.
Vona Gábor ezzel kapcsolatban azt is elmondta, hogy Szaniszló Adrienn, a párt korábbi külügyi munkatársa, oroszügyi tanácsadója – aki személyes kapcsolatban állt Vlagyiszlav Szurkov, orosz elnöki tanácsadóval – már nem áll a párt alkalmazásában.
2014-ben beszéltem vele utoljára. Ez már nem a Jobbik ügye."
– ezt pedig már Kovács Bélával, az Oroszország javára való kémkedéssel vádolt jobbikos EP-képviselővel kapcsolatban mondta Vona Gábor.
De mint kiderül a pártelnök szavaiból, ma már nemcsak Kovács Bélával nem beszél, de saját korábbi legfőbb személyes tanácsadójával, az okkultista eszmetörténeti irányzatok képviselőjeként ismert filozófus barátjával sem.
Baranyi Tibor Imrével a kapcsolatunk csak baráti. A hivatalos viszonyt a sajtóban minket ért támadások miatt megszüntettük"
– fogalmazott a pártvezető.
A hetilap írásának végén arra a kérdésre, hogy a Jobbik vajon még jobboldali radikális párt, Vona Gábor úgy vélte, hogy szerinte a Jobbik ma már inkább egy „modern konzervatív” párt, mivel mostanra a hagyományos jobboldali és baloldali politikai kategóriák kiüresedtek.
De Vona Gábor szavaiból az is kiderült, hogy szerinte pártja nem tekinthető keresztény pártnak sem.
Bár a Jobbik az alapítónyilatkozata szerint a keresztény kultúrkörből nő ki, de nem abban az értelemben, hogy a vallásgyakorlás napi-heti rendszerességét elvárnánk. És nincs a KDNP-hez hasonlóan, valamilyen egyházhoz fűződő viszonyunk sem."
– mondja Vona Gábor.
Az interjú végén a pártelnök – némiképpen Gyurcsány Ferenc elhíresült, „rendszeresen bérmálkozom” kijelentéséhez hasonló furcsa módon – válaszol arra a kérdésre is, hogy személy szerint szokott-e templomba járni:
A Jóisten úgyis átlát minden mondatomon: nem minden vasárnap jutok el, de törekszem. Régi rítusú katolikus misére járok, ha tehetem."