Nem kerülheti el Demszky a felelõsségre vonást
2017.04.11. 15:08
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága keddi ülésének napirendjén egyebek mellett Atkári János és Ikvai-Szabó Imre volt főpolgármester-helyettes meghallgatása is szerepelt az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) a 4-es metró beruházásáról készült elmarasztaló jelentése kapcsán.
A volt főpolgármester-helyetteseknek nyilvánvalóan "van vaj a fülük mögött" a metróügy kapcsán, mert ha nem lenne titkolnivalójuk, akkor megjelentek volna a gazdasági bizottság meghallgatásán – mondta Bánki Erik, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke, amikor újságírókkal ismertette, hogy a volt főpolgármester-helyettesek nem jelentek meg a gazdasági bizottság előtt.
A fideszes országgyűlési képviselő elmondta, hogy azt szerették volna megtudni a volt főpolgármester-helyettesektől, milyen módon vettek részt a 4-es metró beruházás irányításában, valamint milyen információik vannak a politikai döntésekről.
Most már nyilvánvalóvá vált, hogy a 2006-os önkormányzati választást megelőzően Demszky Gábor személyes utasítására indult el a fúrópajzs, megfelelő műszaki előkészítés nélkül, így több hónapos leállás miatt 17 milliárd forint kötbért kellett fizetni a megrendelőnek. Nem lehet kérdés tehát, hogy a projekt politikai irányítása a volt főpolgármesterhez kötődik – szögezte le Bánki Erik.
A fideszes bizottsági vezető azt is elmondta, hogy a metróért felelős DBR Metró Projekt Igazgatóság korábbi igazgatójának elmondása alapján az is nyilvánvalóvá vált, hogy Demszky Gábor, politikai nyomásgyakorlása több tízmilliárd forint kárt okozott a fővárosnak, így politikai felelősségre vonása "nem megkerülhető".
Emlékeztetett, Aba Botond, a BKV volt vezetője korábban azt mondta, hogy a 4-es metró beruházás irányítása a fővárosi közgyűléstől átkerült a BKV-hoz, ezen belül a DBR metróprojekt vezetőihez, akik "közvetlenül Demszky Gábor főpolgármester kabinetjéhez voltak bekötve".
Folytatják a meghallgatásokat, legközelebb, két hét múlva a DBR metróprojekt vezetőit hívják a bizottság elé, és szeretnék, ha minden, az ügyben érdemi információval bíró szereplő a gazdasági bizottság elé jönne – mondta Bánki Erik.