Nem egyedi az iráni lány esete, sokakat toloncolnak ki az életveszély ellenére
2017.08.10. 16:58
Nem egyedi Aideen Strandsson, a Svédországban kétszer is menekültstátuszt kérő, kikeresztelkedett iráni nő esete. Több százan vannak, akiket visszatoloncolhatnak a Közel-Keletre annak ellenére, hogy ott keresztényként veszélyben lenne az életük – mondta Wetzel Tamás, a Miniszterelnökség miniszteri biztosa.
A miniszteri biztost azzal kapcsolatban kérdezték, hogy a szerdai Magyar Időknek adott interjújában Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes közölte, hogy ha kéri, a magyar állam kész menekültként elismerni azt az iráni keresztény lányt, akinek menedékjogi kérelmét a közelmúltban másodszor utasították vissza a svéd hatóságok – írja az MTI.
Wetzel Tamás elmondta, hogy az eljárást csak az érintett kérelmére lehet elindítani, és az Aideen Strandsson esetében is egy rendesen lefolytatott, protokoll szerinti eljárás lenne.
Nem tudni, hogy a svéd hatóságok miért utasították vissza a nő kérelmét, ez nagyon furcsa, mindenesetre a magyar eljárásban mindenfajta körülményt figyelembe vennének, a nemzetbiztonsági szempontokat is beleértve, mint mindenki másnál"
– jegyezte meg.
A legfontosabbnak azt nevezte, hogy a nőt ne toloncolják vissza Iránba. Kifejtette azt is, hogy a Közel-keleten még az ősi keresztény közösségek is veszélyben vannak, legjobb esetben is megtűrik őket, de ha valaki saját maga áttér az iszlámról a keresztény hitre, akár halálra is ítélhetik. A magyar állam támogatáspolitikája arról szól, hogy az elsődleges cél a keresztény közösségek szülőföldjükön való megmaradása, de ha ez nem megy, akkor a kikeresztelkedetteket ne küldjék a biztos halálba, ne tegyék ki kínzásnak, megalázó bánásmódnak – mondta.
A szakember szerint Aideen Strandsson esete nem egyedi, több százan vannak még hasonló helyzetben. Megjegyezte, hogy elgondolkodtató, hogy valaki, aki nevet változtat, kereszténnyé válik, beilleszkedik, munkát vállal, adót fizet, egy multikulturális társadalomban, mégis nagyobb veszélynek van kitéve, mint aki elbújik a párhuzamos társadalomban és kihasználja a menekültstátuszát.