Müller Cecília: Sokkal erőteljesebb a második hullám!
2020.12.03. 15:19
Müller Cecília elmondta: régen szembesült a világ ilyen hatalmas pandémiával.
Csütörtökig világszerte csaknem 64 millió fertőzöttet regisztráltak. Jelenleg 41 millió gyógyultat és 1,5 millió elhunytat tartanak számon. Az abszolút számokat tekintve a legtöbb fertőzött és áldozat az Egyesült Államokban van, amelyet szorosan követ Brazília.
Magyarországon március 4-étől (az első esetek regisztrálásától) november 22-éig 3891-en hunytak el a koronavírussal összefüggésben. A járvány első hullámában 605 igazolt fertőzött halt meg, az összes elhunyt 15,5 százaléka, 84,5 százalékuk a második hullám áldozata.
A korcsoportos eloszlást kifejtve elmondta: az első hullámban inkább az idős korosztály volt érintett. A fertőzöttek 14 százaléka 80 év feletti volt, 9,8 százalékuk a 70–79 éves korosztályba tartozott. Azt is megfigyelték, hogy a férfiak között nagyobb volt a fertőzöttek száma.
A második hullám elején a 20–29 éves, majd a 10–19 éves korosztály volt a leginkább érintett, később az egyre magasabb életkorúak is bevonódtak. Jelenleg a fertőzöttek átlagéletkora 40 év, az elhunytaké 76 év – fejtette ki.
A fertőzésben leginkább érintett megye Győr-Moson-Sopron, Vas és Veszprém, míg a legkevésbé Tolna, Somogy és Baranya érintett. Ezen megyék járványügyi számai másfél-kétszeresen térnek el az országos átlagtól.
Elmondta:
Több laborban végzik a vizsgálatokat, mentődolgozók, egészségügy szolgáltatók, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szűrőbuszai, az Országos Vérellátó Szolgálat dolgozói is részt vesznek a tesztelésben.
Az országos tiszti főorvos szólt a járványügyi intézkedésekről, az egészségügyi szolgáltatókat segítő eljárásrendről és a nemzeti oltóanyaggyár létrehozásáról. Müller Cecília kijelentette: a magyar vakcinafejlesztés jól halad.
Elmondta:
Bízik benne, hogy Magyarország kötelező védőoltási rendszere elegendő bizalmat kelt a lakosságban, így élni fognak az oltás lehetőségével, hogy megfékezhessék a pandémiát.
A bizottsági ülés elején Kósa Lajos, a testület fideszes elnöke elmondta, időkeretes ülést tartanak, így a beszámolók után a kérdésekre és véleményekre 5-5 perc állt rendelkezésre.
A felszólaló kormánypárti és ellenzéki képviselők valamennyien köszönetüket fejezték ki a védekezésben részt vevőknek, többen is kiemelték a kórházakban dolgozó orvosok és ápolók munkáját.
Kósa Lajos egyebek mellett a vakcinalehetőségekről kérdezett. Müller Cecília elmondta, többféle vakcina érkezhet egy időben Magyarországra.
Lukács László György, a testület jobbikos alelnöke megkérdezte, hogy Magyarországon mely minisztérium foglalkozik az oltási menetrenddel. Müller Cecília elmondta: a menetrendet az Emberi Erőforrások Minisztériuma koordinálja, az NNK közreműködésével.
A vakcinainfo.gov.hu oldalon hamarosan lehet jelezni, hogy ki szeretné beoltatni magát. A nyugdíjasok számára hagyományos módon tervezik ezt a felmérést.
Vadai Ágnes (DK) alelnök erősen bírálta a koronavirus.hov.hu oldalt. Azt kérdezte, lesz-e idősoros adatokat ismertető oldal, ahol a kórházi ágyak foglaltsága, a tesztek számának alakulása is követhető.
Kérdezett továbbá arról, hogy az önkormányzatok tavaszhoz hasonlóan miért nem kapnak most is tájékoztatást a karanténban lévőkről.
Müller Cecília kiemelte: az elvégzett tesztek számát folyamatosan közzéteszik a koronavirus.gov.hu oldalon. Az adatszolgáltatással kapcsolatban elmondta: ez egy rendkívül bonyolult folyamat, nemcsak számokat kell összeadni, hanem valamennyi adatszolgáltató rendszerből kell egy validált adatsort összeállítani.
Elmondta: sok kifogás érkezett amiatt, hogy a pozitív esetekről értesítették az önkormányzatokat. Különösen kis településeken könnyen azonosítható a fertőzött ember, akit így szegregáció érhet. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy így is bárki kérheti az önkormányzat segítségét.
Harangozó Tamás MSZP-s bizottsági tag többek között azt a kérdést is feltette, hogy miért nem sikerült megvalósítani a szociális ágazat tesztelését. Ő és Simon Miklós fideszes alelnök is kérdezett arról, hogy az idei influenzaszezonra biztosított-e az oltóanyag-ellátás. Az MSZP-s képviselő felvetette azt is, hol van az a négykomponensű oltóanyag, amelyet a kormány felvásárolt, és miért volt erre szükség.
Müller Cecília cáfolta, hogy a szociális ágazatban ne valósulna meg a tesztelés.
Az influenza elleni védekezéssel kapcsolatban elmondta: a legutóbbi heti jelentés szerint jelenleg is minden megyében rendelkezésre áll még oltóanyag. Arra kérte a háziorvosokat, ha igényelnének még vakcinát, jelezzék a járási népegészségügyi osztálynak. Kiemelte: