Mindenét otthagyva menekült haza Magyarországra egy venezuelai magyar
2019.03.03. 13:08
Balthazár István több mint hatvan év után menekült vissza Magyarországra, és most a Kossuth Rádiónak elmondta, miért és mi elől tért haza. Azt persze eddig is lehetett tudni, hogy a szocialista ország hova jutott: egy friss felmérés szerint venezuelai háztartások mintegy 80 százalékát érinti az élelmiszer-ellátás bizonytalansága, a lakosság súlyos gazdasági válsággal néz szembe, és a hiperinfláció mellett komoly problémát jelent az is, hogy hiány alakult ki az alapvető közszükségleti cikkekből.
Balthazár István 62 év után jött vissza Magyarországra, hároméves volt, amikor a családjának menekülnie kellett. Akkor a kommunizmus miatt, a borzalmak elől kellett menniük.
Most ugyanez történik, csak visszafelé: hazatért szülőhelyére a családjával, elszöktek egy borzalmas helyzet elől”
– mondta.
A Híradó szemléje szerint Balthazár István elmondta: jogász édesapja nem gyakorolhatta a hivatását Venezuelában, nekik, gyerekeknek viszont könnyebb dolguk volt, hiszen megtanulhattak egy új nyelvet. Apja első munkahelye egy sörgyárban volt, ahol ládákat pakolt. A család idővel beilleszkedett, jobban élt és saját lakást is vásárolt.
Először két éve fogalmazódott meg a családban, hogy hazajönnének. Érezték, hogy nem lehet Venezuelában élni tovább a hiperinfláció és a közbiztonság miatt. A férfi megjegyezte: tízezrek halnak meg az országban évente terrorcselekmények vagy gyilkosság áldozataként.
Venezuela húsz éve gazdag állam volt, bővelkedett kőolajban és tele volt szeretettel – most éhínség van és gyógyszerhiány. Gyermekek halnak meg, mert nincs táplálékuk, az emberek a szemétből esznek"
– idézte fel Balthazár István.
Két autót, egy üzemet és rengeteg ingóságot hagytak maguk mögött Venezuelában. A gyárat Balthazár István elajándékozta, hogy a munkások ne kerüljenek az utcára.
Ha holnap Maduro végre kilép a kormányból, akkor sem mennék vissza, mert a kárt, amit az elmúlt 20 évben okozott, legalább 30 év alatt lehetne helyrehozni”
— fogalmazott a férfi. A teljes beszélgetés ITT érhető el.