Minden az unió külsõ határainak erõsítésén áll vagy bukik
2017.01.29. 16:58
Ha nem erősítik meg az EU külső határait, akkor a bevándorlók áradata a tagállamok közötti falak építéséhez vezethet – nyilatkozta a magyar igazságügyi miniszter az unió soros elnökségét adó szigetország napilapjának.
Trócsányi védelmébe vette a magyar-szerb, a magyar-horvát határon felépített kerítést, amellyel a kormány sikeresebben birkózott meg a Balkán felől érkező migránscunamival. Hozzátette, a kerítéssel nemcsak Magyarországot sikerült megvédeni, hanem az Európai Uniót is:
Az embereknek az EU-n belüli, a schengeni szerződésben rögzített szabad mozgása nagyon fontos számunkra. Ez az EU-tagság egyik legfontosabb hozzáadott értéke. A schengeni rendszer ugyanakkor azt is feltételezi, hogy ellenőrizni tudjuk Európa külső határait"
Az interjúban szóba került az is, hogy Magyarország Szlovákiával együtt az Európai Bíróságon fordult az uniós tanács 2015. szeptemberi, a bevándorlók kötelező befogadására vonatkozó döntése miatt. Az igazságügyi miniszter ezzel kapcsolatban elmondta, a tanács a döntését minősített többséggel hozta meg, ami Magyarország szerint elhibázott volt, mert a mechanizmus lényegében megváltoztatta a dublini szerződés szabályait. A "döntést egyhangúlag kellett volna elfogadni."
Trócsányi kifejtette, Magyarország egyetért az unió máltai elnökségével abban, hogy Egyiptomban, Algériában, Líbiában és más országokban befogadóközpontokat kell fenntartani, ahol a migránsok benyújthatják menedékkérelmüket. Mint mondta, ez a helyes irány. Arra a kérdésre pedig, hogy Magyarország aggódik-e amiatt, hogy a bevándorlók többsége muszlim – a miniszter megjegyezte, hogy a közép-európai országoknak nincsen gyarmati tapasztalatuk, ugyanakkor Európa keresztény gyökereit meg kell tartani, a menekültek pedig – akik valóban rá vannak szorulva – menedéket kell, hogy kapjanak.