Milliós gázsijú HÖK-vezetõkbõl lettek a Momentum politikusai
2017.05.18. 16:58
A lap úgy tudja, hogy a ma már balliberális párttá alakult Momentum, hajdani HÖK-ös vezetői között hat olyan személy van, aki több mint egymillió forinthoz juthatott a HÖK-kasszából. Az Átlátszó által kiperelt adatok alapján a Momentum ismert arcai közül néhányan összesen 16 318 990 forinthoz jutottak a HÖK-ös tevékenységükért.
A listát az országosan is előkelő (7. helyen álló) Zaránd Péter, a MoMo egyik alapítója vezeti. Összesen 6 400 000 forinttal dicsekedhet, amiből két rekordmértékű havi utalást tudhat magáénak. Az ELTE ÁJK-n Jurátus (kari lap) főszerkesztő, majd EHÖK közkapcsolati alelnök és ELTE EHÖK elnök volt. 2011 szeptemberében 710 000 forint jutalmat kapott egy összegben, 2012 februárjában pedig 910 000 forintot szintén a jutalomkeret terhére. Utólag ezt azzal indokolta, hogy az nem az ő "fizetése" (jutalma) volt, hanem ebből fizette a kari lap megjelenését és a kari lap cikkszerzőit.
A második helyre Dukán András Ferenc futott be, aki a TTK HÖK elnöke, a TTK HÖK Hallgatói Alapítványának tisztségviselője (külön fizetésért), valamint az ELTE EHÖK gazdasági alelnöke volt. Összesen 2 731 700 forintot zsebelt be a höközéssel.
Harmadik lett az egyetemi ügyeskedők versenyében Tabajdi Péter, aki szintén az ELTE TTK HÖK környékén mozgott, valamint az EHÖK informatikusaként is szerepet vállalt, összesen 1 998 200 forintért. Korábban az MSZP informatikai rendszerénél segített, azon egyszerű oknál fogva, hogy Tabajdi Csaba szocialista EP-képviselő fia.
A vezető momentumosok életútjának a végigkísérésével a lap arra a következtetésre jutott, hogy a főváros meghatározó mind a szervezet, mind az egyes szereplők tekintetében. A Momentum gyakorlatilag az ELTE Bibó István Szakkollégiumából, valamint az ELTE HÖK világából nőtt ki. A két szervezet között erőteljes az intézményi kapcsolat, ami sok esetben személyi átfedésekben nyilvánul meg.
Csala Dániel, Pottyondy Edina, Mécs János az előbbi körhöz tartozik, Soproni Tamás pedig egyértelműen az utóbbihoz köthető. Ha azonban figyelmesen megvizsgáljuk a budapesti olimpiát megakadályozó párt hátországát, nagyon kiterjedt HÖK-hálózatra bukkanunk. A Hallgatói Önkormányzatról tudvalevő, hogy tagjai egy olyan, a hallgatóktól elkülönülő, belső kört alkotnak, akik nem csupán az egyetemi évek alatt számíthatnak egymásra.
A Momentumban meglevő, egyeduralkodó HÖK-hálózat befolyását jól mutatja az is, hogy az ELTE TTK-s HÖK-vezér, Béni Kornél lett a március elsején 3 millió forint jegyzett tőkével megalapított Momentum Catering Rendezvényszervező, Vendéglátó és Szolgáltató Kft. képviseletre jogosultja, amivel feltehetően fontos pozíciót szerzett a párt gazdasági hátországában.
Kőszegi Tamás, a Momentum tagja, aktivistája korábban az ELTE TÓK HÖK gazdasági alelnöke, valamint az ELTE EHÖK gazdasági és pályázati adminisztrációért felelős referense volt. A főszervezője volt a „Multikulti Gólyatábor" nevű rendezvénynek (Fonyódliget, 2014 nyara), ahol megerőszakoltak egy lányt. Összesen 1 844 000 forint „jutalmat" kapott az egyetemi polgárok érdekeinek hathatós képviseletéért. Az utóbbi pozíciójából azonban később visszahívták. Kőszegi többször elmondta, hogy szereti a HÖK-világot, és az egyetemi évek a legszebbek, ennek megfelelően elkezdte az ELTE IK-t, ahol természetesen szerepet vállal a Hallgatói Önkormányzatban, így a fenti összeg feltehetőleg emelkedni fog.
Béni Kornél szintén az ELTE TTK HÖK elnöke volt, Dukán András Ferencet követte a sorban. Jelenleg ő a TTK HÖK Hallgatói Alapítványának képviseletre jogosultja (külön fizetésért). Eddig 1 797 090 forintot kapott a hallgatói érdekvédelemért, de ez az összeg várhatóan növekedni fog a jelenleg betöltött posztja miatt.
Soproni Tamás, a párt alelnöke, aki korábban trágárságával hívta föl magára a figyelmet, 1 548 000 forintos fizetést kapott a höközésért. Õ korábban az MSZP-DK-Együtt-PM korábbi közös önkormányzati képviselőjelöltje is volt Budapest VI. kerületében.
Az online hírportál a párt megalakulásának körülményeivel kapcsolatban felidézi, hogy a Momentum prominensei színrelépésüket követően, szinte minden egyes nap arról beszéltek, hogy nemcsak Budapesten, hanem vidéken is folyamatosan jelen szeretnének lenni a politikai közéletben, szakítva a rendszerváltás utáni balliberális pártok Budapest-központúságával.
Ez az empatikusnak szánt üzenetük azonban azonnal hiteltelenné vált, amikor Mécs Jánosnak a vidékieket durván lenéző és becsmérlő írása a nyilvánosságra került.
Mint ismeretes Mécs Imre, volt SZDSZ-es és MSZP-s képviselő fia többek között a következőket írta:
Istenkém, hogy rühellem a vidékieket, pedig nem kellene szegényeket, mert liberális vagyok meg minden, szóval melegek, cigányok, hajléktalanok, meg egyébként mindenki okés, na de a vidékieket nem tudom megszokni."
Mécs János azzal védekezett, hogy sorait iróniának szánta.
Az Origo cikke nem hagyta hidegen a Momentum aktivistáit, mivel nem sokkal a cikk megjelenése után a párt aktivistái berontottak az online portál szerkesztőségébe ahol megfélelmlítő és fenyegető módon léptek fel az ott dolgozó újságírókkal szemben.
A rendszerváltás utáni magyar sajtótörténetben példátlan az ami történt.
Az, hogy egy politikai párt tagjai, köztük vezetője behatol egy szerkesztőségbe és ott a személyével és pártjával kapcsolatos írásokat számon kéri az azokat író újságírótól. Ráadásul még meg is fenyegeti az újságírót: jól gondolja meg mit fog legközelebb róla írni.
A Momentum saját videóanyaga a történesekről önmagáért beszél: