Miért egyedi nép a magyar?
2020.06.04. 17:03
Megjelent a Látószög blogon Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatójának legújabb írása. A „Nem vagyunk egyedül” című dolgozatban Békés arra a kérdésre keresi a választ, hogy mitől magyar a magyar?
Minden politikai csoport valamilyen végső kérdésre keresi a választ. A nemzetiek stratégiai kérdése nem más, mint hogy mi a magyar? Nem az, hogy ki a magyar, hanem az, hogy mi teszi a magyart, azaz mitől magyar a magyar? Vagyis, hogy mi szövi meg köztük az összetartozás-tudat finom szálait, amelyek erős kötélként fonják közösséggé az egyéneket
– írta.
A szerző megjegyzi, hogy a hétköznapi tapasztalat sekély horizontján stand up comedyktől kezdve hűtőmágnes-bölcsességeken át a szuvenírboltokban árusított, Magyarországról szóló használati utasításokig bezárólag el lehet olvasni sok helyütt, hogy ki a magyar.
Felsorolja, az a magyar:
- akinek van otthon egy zacskója, amelyben további zacskók vannak,
- akinek családneve megelőzi utónevét,
- aki bármit be tud panírozni és hasonlóképpen vagyunk a pálinkával is, hiszen mindenből elő tudjuk állítani.
Komolyabbra fordítva a szót, Békés három pontban foglalja össze a magyar egyediség okait és eredetiségünk ismérveit.
Az első és mindenekelőtt való az, hogy a nyelvünk valóban semmihez sem hasonlítható. A második pont a magyar észjárás. Geopolitikai, történelmi és kulturális helyzetünkből fakad, hogy évszázadokon keresztül elsősorban a fejünket kellett használnunk, hiszen nagyobbrészt senki másra nem számíthattunk, csak saját magunkra. Harmadik egyedi jellemzőnk a helyzetünkből fakad, centrális földrajzi elhelyezkedésünk eredménye.
Véleménye szerint a nemzeti összetartozás „az a vonzás, amely mint a papírlapra helyezett vasreszeléket az alája húzott mágnes, maga köré rendez el bennünket. Ez az erő a nemzeti összetartozás, vagyis a népből magnetikus erővel nemzetet formáló titkos kulturális hatalom.”
A magyarság első ezer éve a nemzetként való kialakulásunkról szólt. Az elmúlt száz év pedig arról, hogy túléljünk és megmaradjunk. Az elkövetkező évszázad szóljon a gyarapodásról, hogy aztán még újabb ezer évünk legyen
– zárta gondolatait a szerző.
A teljes írás ITT olvasható.