Merkel repül, Asszád marad?
2016.01.01. 15:45
Legalábbis a Financial Times jóslatai szerint. Itt a lista:
Emberemlékezet óta ez lesz a legdurvább kampány: Ted Cruz, a republikánus jelölt mindent bevet Hillary Clinton ellen. Bár a közvélemény-kutatások szoros versenyre utalnak, a választást óriási különbséggel nyeri meg a demokrata politikus. Õ lesz az első női amerikai elnök, Washington azonban továbbra is nagyon polarizált marad.
Hiába ünnepelték állva a CDU kongresszusán a német kancellárt, 2005 óta tartó uralma idén valószínűleg véget ér. Már 2015-ben 1 millió migráns érkezett Németországba, és bár Merkel ígéretet tett a migráció csökkentésére, azt nagyon nehéz lesz betartani. A tartományi kormányok fellázadhatnak ellene, a párton belül pedig előreléphet egy kihívója.
A britek a kilépés ellen fognak szavazni, de nem lelkesedésből, hanem a józan észnek megfelelően. A FT szerint nem azon fog múlni a népszavazás eredménye, hogy milyen alkut köt David Cameron az unióval. Ehelyett az lesz a kérdés, hogy a higgadt logikát vagy a populizmust választják a brit polgárok.
Bár már nem az állam vezetője, hanem csupán a legerősebb hadúr a FT szerint, a szír elnök katonai pozíciója megerősödött az orosz intervencióval. Basar el-Asszád mindent meg fog tenni, hogy megőrizze hatalmát, ami valószínűleg sikerül is. A várhatóan másfél évig tartó átmeneti időszak végéig legalábbis biztosan.
Dilma Rousseff brazil elnök egyelőre maga mögött tudja a törvényhozás többségét, így képes megakadályozni az ellene indítandó bizalmatlansági eljárást. Brazília viszont egyre mélyebb recesszióba süllyed, ami az államfő támogatottságának csökkenéséhez vezet. Az FT becslése szerint az elnök elmozdítására reálisan augusztus közepén tehetnek kísérletet.