Meglepõ magyarbarát fordulat a román szociktól
2017.02.23. 13:58
Arra szólította fel Emil Bocot, Kolozsvár jobboldali polgármesterét a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD), valamint a Mentsük meg Romániát Szövetség (USR), hogy ne akadályozza tovább a kétnyelvű helységnévtáblák kihelyezését.
A kezdeményezést a Musai-Muszáj mozgalom, valamint a Minority Rights Egyesület kérvényezte.
Gabriel Horia Nasra képviselő, a PSD Kolozs megyei – helyi szinten ellenzékben működő – szervezetének elnöke a Facebook-profilján közzétett közleményében úgy vélte, Emil Boc és a liberális többségű helyi közigazgatás hamis politikai témát táplál, ha ellenzi a többnyelvű városnévtáblákat. Tavaly júniusban ugyanis a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) helyi szervezetei között megkötött egyezmény magában foglalta a háromnyelvű – román, magyar, német – táblák kihelyezését.
Sajnálatos, hogy Emil Boc napirenden tartja ezt a kérdést, miközben Temesvár, Brassó, Nagyszeben vagy Szászmedgyes már túllépte a kulturális súrlódások ezen szakaszát. […] Cluj-Napoca, Klausenburg, Kolozsvár, Claudiopolis ugyanazt a várost, ugyanazt a közösséget jelentik”
– vélte Gabriel Horia Nasra.
A Kolozs megyei törvényszék kedden kimondott elsőfokú ítéletében arra kötelezte a polgármesteri hivatalt, hogy helyezzen ki magyar-román helységnévtáblákat Kolozsvár bejárataihoz, a városháza szóvivője azonban azt mondta, mindenképpen fellebbeznek a döntés ellen. Indoklásuk szerint a polgármesteri hivatalnak törvényes kötelessége kimeríteni az összes jogi lehetőséget, éppen ezért úgy döntenek, benyújtják az óvást az alapfokú ítélet ellen. Sokan azonban úgy vélik, a városvezetés csak akkor köteles ilyen döntést hozni, ha anyagi értékekről van szó: ingatlan, pénzösszeg, stb.
A Szociáldemokrata Párton kívül a Mentsük meg Romániát Szövetség (USR) Kolozs megyei szervezete három nyelven, magyarul, németül és románul foglalt állást a kérdésben.
Számunkra a Minority Rights Egyesület keresetének elfogadása olyan szimbolikus gesztus, amely a történelemmel való megbékélésre bátorít.”
Ennek fényében a Szövetség reménykedik abban, hogy a helyi önkormányzat Emil Boc vezetésével abba fogja hagyni a kezdeményezést akadályozó jogi eljárásokat és önkéntesen fogja kihelyezni a kétnyelvű helységnévtáblákat, nem pedig kényszerből.
(MTI, maszol)