Magyar zsidó közösségek állnak ki Trump döntése mellett
2017.12.08. 12:28
Orbán Viktor kormányfőnek címzett levelében Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija párhuzamot vont a zsidóság és a magyar nemzet történelme között. A rabbi emellett felhívta a miniszterelnök figyelmét arra, hogy Jeruzsálem egy 3700 éves szimbólum, a zsidó-keresztény gyökerű nyugati civilizáció "értékvilágának bölcsője". Hozzátette, hogy a város státusza hét évtizede a nemzetközi politika homlokterében áll:
A világ csaknem 70 éve ragaszkodik mást mondani, mint a valóság."
Köves szerint Trump döntése ennek a "kognitív disszonanciának" vetett véget, Izrael és a világ zsidósága ünnepel, így a magyar zsidók számára is örvendetes az amerikai elnök szerdai döntése. Hozzátette azonban: a feszült politikai helyzetben világos álláspontra van szükség.
"A tegnapi bejelentés nem csak az ünneplésnek ad helyet: lehetőséget teremt arra is, hogy akik a fenti értékek mentén gondolkodnak, akik a valóságra és a maszatoló hazugságra oszló világállapotunkban mindig képesek az igazság mellé állni, egy erős, szimbolikus közösséget hozzanak létre. Meggyőződésem szerint történelmi lehetőség ez Magyarország számára is: lehetőség szimbolikus lépések és nagyon is kézzel fogható szövetségek megkötésére és megerősítésére. Az USA által megtett lépéshez első európai uniós országként csatlakozva Magyarország a fenti értékek őszinte megvallását tudná ismételten deklarálni, és ezzel – nem először – élére állni térségünkben egy fontos, világpolitikai léptékű pozitív folyamatnak, melynek végén Jeruzsálem valóban a béke városává válhat egyszer"
– hivatkozik történelmi és reálpolitikai megfontolásokra az EMIH vezetője, magyarán: a magyar nagykövetség is költözzön Tel-Avivból Jeruzsálembe.
A MAZSIHISZ nevében Heisler András, a szervezet elnöke és Frölich Róbert országos főrabbi szerdai közös közleményükben üdvözölték Donald Trump döntését. Emlékeztettek arra, hogy
Benjamin Netanjahu izraeli és Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a Dohány utcai zsinagógában tett júniusi látogatásán nyilvánosan is kifejeztük azon óhajunkat, hogy Magyarország ismerje el Izrael fővárosaként a három monoteista világvallásnak otthont adó Jeruzsálemet."