Lendvai Ildikó határozottan úgy véli, annak nincs értelme, hogy az ellenzék erői a meglévő szavazatmennyiséggel adódjanak össze, mert az nem lenne elegendő a kormányváltáshoz.
Ha a baloldali pártoknak országjárással vagy más módon sikerül a szavazóközönségüket gyarapítaniuk, a figyelmet magukra irányítaniuk, úgy nem nagy baj, ha az eredeti tervekkel szemben nem márciusban, hanem később kerül sor a megfelelő konstrukció kialakítására"
– mondta a Magyar Szocialista Párt korábbi elnöke a Magyar Időknek nyilatkozva.
Lendvai Ildikó értékelése szerint az ellenzéki pártok jelenlegi helyzetében az teljesen természetes, hogy mindenki a saját szavazóbázisának a növelésére törekszik.
Azzal kapcsolatban pedig, hogy Gyurcsány Ferenc és Botka László közötti feszültség mikorra rendeződhet, vagy egyáltalán rendeződnie kell-e, Lendvai Ildikó úgy fogalmazott:
Abból, hogy most minden pártnak a saját táborát kell erősítenie az következik, hogy ebben a szakaszban nem egymással kell foglalkozni, aztán majd meglátjuk."
A szocialista politikus egyébként nemcsak a Botkáéval teljesen ellentétes választási stratégia melletti kiállást szorgalmazta, hanem ugyanakkor kritikát is megfogalmazott a szocialisták nemrég megválasztott új elnökével szemben.
Az eredeti tervekkel ellentétben Botka Lászlónak egyelőre nem sikerült maga mellé állítania a remélt szövetségeseket, és a baloldali pártok között „kissé befagytak” a viszonyok – közölte Lendvai Ildikó.
Botka László a március 16-ai sajtótájékoztatóján is beszélt a szocialisták szövetségi politikájáról. Szerinte akkor van győzelmi esélye a baloldalnak a következő országgyűlési választáson, ha mind a 106 egyéni választókörzetben és országosan is csak egy jelölt van. Hozzátette, az elmúlt hetekben azt látta, mintha "a kis liberális pártok" nem bíznának abban, hogy győzni lehet 2018-ban, és meg akarják ismételni a 2014-es választás előtt történteket: semmi másról ne szóljon a baloldali politika, csak az összefogásról. Még több százezer választót meg kell nyerni a baloldali politikához – mutatott rá, jelezve, az ajtaja nyitva áll, és ha valaki végiggondolja, hogy a korábbi stratégiája nem vezetett eredményre, akkor meg fognak állapodni. Az elmúlt napok pártalakításaira is reagálva Molnár Gyula még azt is elmondta, hogy ha téli-nyári leárazás van, akkor a plázák környékén nagyobb a forgalom, így a választás közeledtével a pártalapítások száma is megnövekedhetnek. Szerinte az MSZP egyértelmű és világos társadalmi alternatívát mutat. Aki nem akar 2018-ban változást, ne tülekedjen a rajtvonalnál, mert zavarja azokat, akik akarnak – mondta és hozzátette, aki a 2022-es választásra készül, majd akkor álljon a rajtvonalhoz.
A Demokratikus Koalíció (DK) is azt javasolja, hogy a jövő évi parlamenti választáson minden egyéni választókerületben csak egy baloldali jelöltet állítsanak.A párt elnöke, Gyurcsány Ferenc a DK tisztújító kongresszusán úgy fogalmazott: megértették, hogy Botka László vezetésével az MSZP önálló pártlistán fog indulni. Emellett viszont "lehet, hogy sok a zászló, de egy a tábor", ezért egy egyéni jelöltnek kell indulnia minden választókerületben.